Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rönnängs IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rönnängs IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
FÖRLUST MED POSITIVA VIBBAR!
Till denna match hade vi fått tillbaka några från sjukstugan, saknades endast 7 spelare ur truppen (Rikard P, Tobias O, Joe S, Simon J, Kalle R, Tommy N och John K). Men med hjälp av två juniorer och en A-lagsdebuterande A-pojk Torsten Samuelsson fick vi ihop 3 femmor + 1 extra spelare. Måste säga redan nu att de unga killarna spelade mycket klokt och förståndigt.
1:a perioden har Kållered ett litet övertag spelmässigt. Vi får dock chans 2 gånger om i pp att sätta 1:a målet men det får vänta tills vi spelar bp, då vi ca 12 min in i perioden kan göra 1-0 genom Fredrik B, ass Erik E. Vi lyckas inte hålla denna ledning perioden ut för genom två snabba och något för enkelt kan Kållered kvittera och gå till pausvila med en ledning 1-2.
2:a perioden är spelet mera tillknäppt och lagen skapar inte jättemånga målschanser, men efter drygt 8 min kan vi kvittera till 2-2 genom Johan Röös, än en gång ass Erik E. Tyvärr drar vi på oss en 2+10 min utv med endast 20 sek kvar av perioden.
3:e får vi starta i bp och med endast 2 sek av bp så kan Kållered på nytt ta ledningen med 2-3. Mitt i perioden får vi chans till att kvittera när vi i drygt 1,5 min får spela 5 mot 3, men pucken vill inte trilla i mål. I stället kan Kållered efter ca 15 min utöka ledningen till 2-4. Vi håller spelet väl uppe och med 2 min kvar tar vi timeout och med drygt minuten kvar chansar vi genom att plocka ut målvakten i ett försök till reducering, men Kållered håller oss på behörigt avstånd från målet. Denna match var trots förlusten ett stort steg i rätt riktning, där hela laget visade att de kan bjuda motstånd mot alla lag i serien om bara laget får vara intakt.
Pris till bäste spelare i RIK gick till målvakten Erik Edh.
Nu får laget chans att läka sina skador och sjukdomar då vi står över söndagens omgång, Kan vi få tillbaka ytterligare några spelare så lovar vi att göra det svårt för Mölndal i sista matchen före uppehållet.
Så boka in onsdag den 18 dec kl 19.00 då vi spelar borta mot Mölndal.
GO RIK GO!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera