Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rinia IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rinia IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Innan vi går till den enda matchen under denna vecka så spelade vi även tre matcher förra veckan.
RINIA B 5 - 4 Torup/Rydö
Första vinsten för B-laget efter en minst sagt spännande match. Enes K. x2, "Sebbe", Arbnor och Enis målskyttar den matchen.
Långås/Morup 3 - 2 RINIA A
En minst sagt orättvis förlust för vår del då detta var en sexpoängsmatch för oss om vi ville vara uppe på topp iår.
Individuella misstag sänkte oss som många gånger innan under denna säsong. Valmir H och Jeton XH målskyttar.
Getinge IF 2 - 2 RINIA B
En match som vi bara skulle vinna. Missar blandat annat öppet mål i 92:a minuten. Arbnor och Adnan målskyttar.
Som ni ser så var förra veckan ganska så intensiv och många spelare va med i alla tre matcher. I alla dessa tre matcher är vi värdiga vinnare men individuella misstag och för mycket bommade målchanser slutar med att vi allt för ofta tappar viktiga poäng.
Men nu blickade vi framåt under veckan och Valinge IF stod för motståndet denna fredag eftermiddag. Perfekta förutsättningar för en match. Många frånvarande i laget dock p.g.a. skador och avstägningar.
Vi startade såhär: 3-5-2
Abdullah Efterqhari(mv)
Ilir Selani, Emir Beshiri, Kastriot Zeneli
Raymond Arifi, Uran Berisha, Jasko Savic, Gentrit Ademi
Jeton Xhemajli
Florent Osmani, Arbnor Osmani
På bänken: Arton Lika, Adnan Arifi, Enes Kocanovic, "Sebbe" Ücpinar
Denna match var ganska händelsefattig, Mycket kamp och lite spel. VI får lite halvchanser men kommer inte närmare än när Florent skarvar bollen mot bortre hörnet och utanför på vår hörna. I halvtid vill vi våga mer och spela. Vi gör även det, vi trycker på för det förlösande 1-0-målet men den kom aldrig. Närmast var Arbnor med ett friläge kvarten kvar av matchen. Istället skulle som föregående år när vi mötte Valinge sluta i ett sent avgörande. Valinge lägger en djupledsboll mot vår högra sida, Ilir är klart först men Abduallah missförstår bollbana lite och hamnar i ingemansland samtdigt som Ilir lyckas tappa bollen till motståndaren som kan passa vidare till en fristående medspelare och i sin tur har helt öppet mål att sätta bollen i. "Sånt händer", kan man säga men det har speglat vår säsong hittils vilket gör det väldigt surt och tråkigt.
Vi tackar våra supportar och alla som finns för Rinia IF som alltid. Utan er skulle inte Rinia IF finnas alls!
Nästa A-lagsmatch är mot Kung Karl hemma den 10/6 kl. 14.00. En viktig match för oss då många spelare är tillbaka och poängmässigt. Nästa B-lagsmatch är imorgon mot Galtabäck hemma klockan 19.00. B-laget spelar även en till match under veckan och det är mot Glommens IF, även där hemmaplan den 8/6 klockan 19.00.
Ni får ha en fortsatt trevlig söndag så ses vi igen snart! På återseende.
Forca Rinia
Träning | 12 jun, 18:30 |
Hyltebruks IF (borta) | 14 jun, 15:00 |
Vessigebro BK (hemma) | 15 jun, 14:00 |
Träning | 17 jun, 18:30 |
Träning | 19 jun, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera