Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rinia IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rinia IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Efter att ha vi kommit ut med informationen om att vår klubb startar upp fotbollssektionen igen, har det som väntat dykt upp massor av frågor om kommande säsong. Vi har valt att hålla inne en del information tills det börjar närma sig slutet av detta årets seriespel, just för att det är flera månader kvar tills dess.
En del frågor har vi kunnat svara på tu man hand, men det finns även frågor som ni alltså kommer att få svar på så snart seriespelet lider mot sitt slut.
Några ständigt återkommande frågor har varit:
Hur många spelare har ni inskrivna i klubben, när kan man börja betala in medlemsavgift och även skriva över sig för både futsal och utomhussäsongen 2015 - 2016?
Ovan texten ser ni en bild med spelare som för tillfället är inskrivna för futsal resp. utomhusspel.
Medlemsavgiften kommer man kunna betala in i oktober (mer info om datum, typer av medlemsskap och kostnader kommer i slutet av september)
"Free transfer" eller "frimånaden" som det kallas är den period då man kan skriva över spelare gratis, för futsal och utomhussäsong. Det enda man som klubb i sådana fall betalar är övergångssumman till Hallandsfotbollsförbund, vilket ligger på 125kr för futsal och 250kr för utomhusspel.
Den fria månaden för futsal är hela augusti månad och för utomhusspel är den mellan den 15 nov - 15 dec. Vi kommer därför att ta kontakt med några spelare som vi redan nu vet är intresserade, innan frimånaderna, men samtidigt vill vi att övriga intresserade spelare tar kontakt med någon utav oss i styrelsen innan eller under frimånaderna. Det underlättar för oss i övergångsprocessen. Vi vill även passa på att nämna att om det finns intresserade spelare redan nu så skriver vi självklart över de om deras nuvarande klubbar accepterar det, men vi har sagt till de som är intresserade att spela klart säsongen i sina respektive klubbar och hålla igång för att sen börja träna och skriva över sig till vår klubb.
Som nämnt ovan så kommer det mer info så småningom. Tack till alla som har utryckt en vilja att hjälpa vår klubb på olika sätt, för att återigen bli en av Hallands mest respekterade och populäraste klubb.
Tillsammans är vi starka!!
| Träning | 9 jun, 18:30 |
| Långås/Morup (borta) | 9 jun, 19:00 |
| Träning | 10 jun, 18:30 |
| Träning | 12 jun, 18:30 |
| Vinbergs IF (hemma) | 14 jun, 16:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera