Damer - Dam 1 (Dam 1 norra | Grundserie)
Tabell
| Lag |
M |
V |
O |
F |
P |
| 1 |
Tumba HBK |
19 |
15 |
0 |
4 |
30 |
| 2 |
Hammarby IF HF |
19 |
14 |
0 |
5 |
28 |
| 3 |
Nacka HK |
19 |
14 |
0 |
5 |
28 |
| 4 |
VästeråsIrsta HK |
19 |
13 |
1 |
5 |
27 |
| 5 |
Eskilstuna Guif IF |
19 |
11 |
2 |
6 |
24 |
| 6 |
Rimbo HK Roslagen |
19 |
11 |
1 |
7 |
23 |
| 7 |
Strands IF Hudiksvall |
19 |
10 |
2 |
7 |
22 |
| 8 |
LIF Lindesberg |
19 |
7 |
2 |
10 |
16 |
| 9 |
NKIK Norrköping |
19 |
5 |
1 |
13 |
11 |
| 10 |
IK Bolton |
19 |
4 |
1 |
14 |
9 |
| 11 |
Arbrå HK |
19 |
4 |
0 |
15 |
8 |
| 12 |
Kungsängens SK |
19 |
1 |
0 |
18 |
2 |
| 13 |
HK Silwing-Troja |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Match
36 - 17
Rimbo Sporthall
21 februari 2026
16:15
Referat
Referat: Rimbo HK Roslagen - NKIK Norrköping
Säsongens näst sista hemmamatch stod för dörren när vi välkomnade NKIK till Rimbo sporthall för batalj. Mötet nere i Norrköping var en tillknäppt historia (minst sagt) med oerhört lite mål och mycket kamp (13-19) så vi var förberedda på en tuff match igen men med en bra träningsvecka i ryggen där mycket fokus hade lagts på att lösa gästernas höga 3-2-1 försvar.
Vår vana trogen (som det sett ut lite för många gånger på hemmagolvet) inleder vi lite trevande med rätt dålig fart och rörelse i anfallsspelet vilket mynnar ut i lite för enkla och svaga tekniska fel och det dröjer således ett par minuter, tre närmare bestämt, före Emma kan skicka in oss i målprotokollet. Efter att första fem haft lite problem med att lösa upp gästernas aggressiva försvar så börjar vi få lite bättre snurr på sakerna - oerhört stabilt försvarsspel i kombination med enkla Sandraräddningar gör att vi kan komma iväg riktigt fint i första- och andrafas och vi springer med detta iväg i målprotokollet och kvarten in leder vi med 11-5. Gästerna får slita hårt för att överhuvudtaget skapa lägen och vi tvingar dem ofta till pressade avslut och med det kan vi fortsätta driva ett högt tempo och man noterar tidigt att det börjar krokna hos Pekinglirarna. Vi avslutar första halvleken med att göra 9-1 där vi håller nollan från minut 18 till 29 och går med detta till halvtidsvilan med 20-7 på tavlan och en match som är klar i såväl teorin som praktiken.
För vår del handlar den andra halvleken om att fortsätta trumma på och inte slappna av - målskillnad är viktigt och kan komma att spela stor roll i en tight tabell och därmed var receptet tydligt inför de avslutande 30: fortsätta göra ett solitt arbete bakåt och fortsätta löpa och driva tempo för att skapa de enkla målen. Återigen kommer en något trög inledande femma i andra där vi inte känns helt påkopplade, men efter det är det återigen bara ett lag på planen: 8-1 i efterföljande tia där vi fortsätter skölja över gästerna i kontring och när vi hamnar uppställt har vi bra variation i våra rörelser och kombinerar oss fint runt planen. Sista kvarten handlar mer om hur stora siffrorna ska skrivas till men vi hinner testa lite anfallsrörelser vi jobbat på en del och vi kan fördela ut såväl speltid som mål på mycket spelare. Slutresultatet skrivs till 36-17 och det är aldrig något snack om saken idag.
En fin match i mångt och mycket där vi springer jättefint hela matchen och kör slut på gästerna tidigt. Det uppställda anfallsspelet funkar bra, såväl mot högt som lågt försvar där vi också fick möjligheten att praktisera lite spelval som vi jobbat på under den senaste perioden i träning. Mycket minuter på samtliga spelare och vi sprider målskyttet på många vilket alltid är ett bra kvitto på ett välfungerande spel. Bakåt står vi jättebra och både Sandra och Hedda räddar det dem ska (plus lite till). På det hela sammantaget en bra insats och jag tycker återigen att resultatet visar att det här laget tagit stora kliv i utvecklingen sedan vårt senaste möte med NKIK och att det skiljer ett par nivåer på oss. Kollektivet lyfts fram idag där det är många spelare som bidrar såväl i målprotokollet som i övrigt.
Alltid gott att inleda en ny vecka med två poäng och vinst i ryggen - vi har en rolig träningsvecka framför oss innan vi till nästa helg ska åka iväg på säsongens längsta bortaresa och ett tufft motstånd i form av hemmastarka Strands IF. Mer om detta kommer i sedvanlig ordning under veckan, så håll utkik!
Spelarstatistik
Utespelare
M Spelade matcher
G Mål
A Assist
Utv Utvisningsminuter
P Poäng
Spelarstatistik
Målvakter
M Spelade matcher
G Mål
A Assist
Utv Utvisningsminuter
S Skott på mål
IM Insläppta mål
P Poäng