Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Råda BK P14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Råda BK P14.
P14
Följ oss för uppdateringar
En av de viktigaste positionerna på fotbollsplanen är målvakt och för att stimulera våra killar mer i denna roll så har vi glädjande nog lyckats att knyta en Målvaktstränare till laget.
Det är ingen mindre än målvaktslegendaren Ingemar "Wingis" Andersson som kommer att hjälpa oss att utveckla målvaktsspelet. Ingemar kommer att finnas på plats varje torsdagträning och under ca 45-50 minuter av träningen köra målvaktsträning med de killar som är sugna på detta.
För att ALLA killar ska få en bättre känsla för vad målvaktsträning innebär så kommer vi under fyra torsdagar att köra obligatorisk målvaktsträning för alla spelare i laget. Vi kommer att låta en fjärdedel av spelarna köra målvaktsträning vid varje tillfälle och efter dessa fyra veckor får de som är fortsatt sugna köra vidare på torsdagar.
Vi är övertygade om att detta kommer att bli jättebra och locka fler av killarna att vilja testa på att stå i mål. Det är absolut inget måste att ha på sig målvaktshandskar under dessa träningar, men förstås ok om man vill ta med hemifrån.
Följande spelare kör målvaktsträning idag torsdag:
1.Adrian Apell
2. Alexander Karlsson
3.Alvin Persson Markovic
4.Charlie Hellström
5.Einar Nilsson
6. Elias Ernevik
7. Elvin Orrbén Broberg
8.Filip Lång
9.Frank Segerqvist
10. Fritiof Björestål
11. Gustav Rexhag
12. Leo Gustafsson
13. Love Åkervall Forsberg
14. Ludvig Olsson
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera