Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Romelanda UF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Romelanda UF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Ytterby IS 0-5 (0-3) Romelanda UF
Mål, RUF:
0-1 Flodin (Böhm), 6'
0-2 Rosman (Karlsson), 23'
0-3 Harris (Sjöberg), 29'
0-4 Karlsson, 49'
0-5 Karlsson (Osberg), 79'
Startelvan:
Karlsson - Harris
Sanne - Bengtsson - Stjernström - Rosman
Böhm - Sjöberg - Flodin - Olsson (C)
Mattiasson
Bänken: T.Forssten, Osberg, Brüdigam, Debes, Jägerholt
RUF klev in i årets bortaderby med en oerhört händelserik vecka i ryggen. Två nygamla tränarröster i form av Janne Flodin och Anders Carlsbogård hade sedan måndagens träning tagit över ansvaret efter föregående tränare Oscar Marek. Detta tycks ha väckt spelartruppen till liv som inför derbyt genomfört tre stycken intensiva och bra träningar.
Den nya tränarduon lade extremt mycket fokus på att få ut vikten av att ett hårt arbete, disciplinerat försvarsspel över hela banan och oändligt många löpmeter kommer att krävas av samtliga för att kunna ta poäng mot Ytterby IS. Spelartruppen tycks ha förstått detta och den som inte gjorde jobbet ordentligt blev snabbt påmind av avbytarbänken.
RUF startade nämligen matchen i ett rasande tempo. Redan efter någon minut löpte Isak Karlsson till ett friläge där bollen till slut hamnade hos Erik Rosman som tvingade hemmalagets målvakt till matchens första räddning. Samma Rosman skulle några minuter senare på helt egen hand skapa fram matchens första hörna för bortalaget. Denna slogs in av den för dagen nygamla vänsterbacken Jonathan Böhm. Hemmalagets försvarare stod mer eller mindre bara och tittade på när Gustav Flodin kunde hoppa upp och nicka in sitt första mål för säsongen. 0-1 och en riktig chockstart i derbyt!
Hemmalaget tyckte sig inte ha lärt sig sin egen läxa då man gång på gång klev högt med sin backlinje. RUF spelade en rak och snabb fotboll och lyckades flertalet gånger under inledningen av matchen göra detta på ett strålande sätt. I den 19:e matchminuten spelade Max Harris fram Isak Karlsson mot ännu ett friläge. Denna gången tyckte hemmalagets försvarare har tröttnat och den förre RUF-spelaren Jonas Berglund valde istället att kapa Isak bakifrån. Domaren var snabbt framme och rotade i bakfickan, rött kort!
Det syntes direkt att hemmalaget trots det röda inte skulle förändra något särskilt i tankesättet, utan valde att gå högt upp med sina nu tre backar. RUF körde vidare på ett kompakt försvarsspel med sylvassa omställningar. Nu fanns det än mer yta att löpa på och detta tog de gulklädda verkligen vara på. Bara någon minut efter det röda kortet skulle ledningen dubblas. Isak Karlsson vände mycket tjusigt bort några hemmaspelare på mittplan innan han serverade evighetsmaskinen Erik Rosman. Rosman utmanade sin back, väggade med Karlsson och dundrade sedan in en yttersida i bortre krysset. Ett mål som hade gjort Ricardo Quaresma mycket stolt!
RUF skulle av bara farten även göra 0-3. Efter ett långt inkast stod hemmalagets försvar återigen på hälarna och Max Harris såg ut som sig själv när han höll sig framme och petade in sitt andra mål för säsongen. Efter detta kom Romelandas klart sämsta period i matchen. Hemmalaget var ett par gånger nära en reducering, men en storspelande Mattiasson vägrade släppa något förbi sig. När domaren blåste för halvtidsvila stod hela Yttern i chock efter vad det just fått bevittna. Det kan inte ha funnits en enda människa som på förhand förutspått detta, men kvällen skulle bara bli bättre...
Romelandaspelarna påminde varandra i halvtid att detta var långt ifrån över. Det finns många i denna spelartruppen som vid tidigare tillfällen har tappat ledningar trots en man mer på planen. Därför var det viktigt att gå ut i andra halvlek och fortsätta kriga på och minimera riskerna så mycket som möjligt. RUF backade hem djupt på egen planhalva och väntade på tillfällen och kontra. Det dröjde inte länge innan man kunde utnyttja detta till fullo. Isak Karlsson läste spelet väl och kunde bryta en bakåtpassning. Hemmalagets högt stående backlinje gav Karlsson en hel planhalva att löpa på och kunde via målvakten se sitt avslut gå in i mål till 0-4!
Hemmalaget fortsatte att ha ett stort bollinnehav utan att skapa några särskilt stora målchanser mot ett kompakt och disciplinerat bortalag. Mattiasson skulle vid ett tillfälle tvingas till en väldigt kvalificerad räddning, annars var det mest plockpotatis eller uppoffrande försvarsspelare som satte stopp för hemmalagets anfall. RUF värderade sitt spel på ett klockrent sätt och kunde vid tillfälle hålla i bollen. 0-5 och den djupaste av spikar en kista skådat kom med ungefär tio minuter kvar att spela. Isak Karlsson blev framspelad av en inbytt Niklas Osberg. Karlsson snurrade lite med den forne RUF-spelaren Axel Andreasson innan han tryckte upp bollen stenhårt i nättaket. Ett riktigt klassmål!
Under de avslutande minuterna kunde RUF spela av matchen och den mest skrällartade av derbysegrar var ett faktum. Tyvärr skulle det ske en olycklig händelse på matchens sista spark, då hemmalagets lagkapten bryskt tacklade ner Isak Karlsson, vars axel tog en hård smäll. Matchens andra röda kort delades ut och när slutsignalen gick möttes Romelandaspelarna av applåder från många RUF-anhängare i publiken.
Sammanfattningsvis kan vi konstatera att RUF, när det gällde som allra mest, klev fram och gjorde den bästa prestationen ur minnets tid. Taktiskt sätt gick allt precis som man ville och varenda spelare stod för en enastående insats. Nu på lördag väntar ännu en "cupfinal" när RUF reser ut till bottenkollegan IFK Björkö. Hoppas vi ses där!
| Träning | 24 nov, 19:00 |
| UNGDOMSAVSLUTNING | 26 nov, 18:00 |
| Träning | 26 nov, 19:00 |
| UNGDOMSAVSLUTNING | 26 nov, 19:00 |
| Träning | 1 dec, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera