Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Romelanda UF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Romelanda UF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Dags för match igen! För andra gången i år är det Romevis gräsplan som står för underlaget. Dagens motståndare heter Utbynäs SK.
Bortalaget Utbynäs SK ligger i tabellen på åttonde plats, en placering bakom RUF. Man har blandat och gett lite i inledningen av serien och just nu står man på två förlorade matcher i rad - en trend man säkert vill bryta snarast möjligt. Dessförrinnan besegrade man Croatia Göteborg och SKIF Semberija, vilket gjorde att man kravlade sig uppåt en bit i tabellen efter en dyster start på årets seriespel.
Romelanda UF har också - som bekant - varit ojämna i sina prestationer. Efter en lovande inledning på årets säsong är man nu inne i en dyster period med endast en poäng på de fyra senaste matcherna. Man har också haft en del problem med skador och sjukdomar i truppen, och så är också fallet inför kvällens drabbning då ett par spelare har fått damma av skorna för att ta plats i matchtruppen. Det är bara blåställ på som gäller denna kväll! Följande representerar RUF denna match:
Filip Mattiasson
Björn Sjösvärd
Johan Kaage
Fredrik Sjöberg
Filip Larsson
Carl Olsson
Markus Sanne
Daniel "LB" Bengtsson
Gustav Flodin
Marcus Björnrud
Max Harris
Martin Granäng
Erik Rosman (J)
Patrik Persson
Oscar Marek
Avspark idag (fredag) 19:00 på Romevi. Samling för spelartruppen 17:45.
| Träning | 13 maj, 19:00 |
| Vatra KIF (borta) | 17 maj, 14:15 |
| Kansliet bemannat | 18 maj, 18:00 |
| Träning | 18 maj, 19:00 |
| Styrelsemöte | 19 maj, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera