Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Romelanda UF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Romelanda UF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Inför förra veckans match fanns en hel del frågetecken i truppen på grund av sjukdomar och småskavanker. Endast 13 spelare var i full träning på onsdagsträningen då, men trots detta kunde RUF relativt bekvämt vinna lördagens seriematch mot Inter Linné IF med 5-1. Denna vecka har varit lite lugnare, även om ett par spelare saknas på grund av avstängningar och resor.
Motståndaren i denna match är Neutrala UF, ett lag som haft det kämpigt i år. Man parkerar på sista plats med endast en inspelad poäng efter 17 omgångar. Det ska dock sägas att laget presterat lite bättre resultatmässigt de senaste omgångarna, med bland annat 1-1 mot Kärra KIF och en uddamålsförlust mot Surte (2-1) förra veckan. Senast RUF och Neutrala möttes blev det också en knapp RUF-seger med 2-1 på Romevi. I den tighta tabellen har RUF inte råd med några onödiga poängtapp om man ska behålla andraplatsen. Det är därför fullt fokus som gäller! Följande manskap får förtroendet:
Harris - Granäng
A. Svensson - Ekdahl - Nordström - Flodin
Stångberg
C. Olsson - Kaage (C) - F. Larsson
Sjösvärd
Bänken: Sjöberg, Osberg, Forssten, Böhm, Björnrud
Matchstart på söndag klockan 16:15 på Bravida Arena! Samling för spelartruppen 14:30 på Romevi.
| Vatra KIF (borta) | 17 maj, 14:15 |
| Kansliet bemannat | 18 maj, 18:00 |
| Träning | 18 maj, 19:00 |
| Styrelsemöte | 19 maj, 18:00 |
| Träning | 20 maj, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera