Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Romelanda UF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Romelanda UF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
KRÖNIKA HÄMTAD FRÅN "LILLA ALLSVENSKANS" HEMSIDA.
Signerad Mikael Olausson - Tränare Rannebergen
Lite om Lilla Allsvenskan.
Publicerad: 2006-05-12 | Skriven av: Mikael Olausson
Då var det dags för den 5:e omgången i div.4a och det som är anmärkningsvärt så här långt är väl Romelandas makalösa inledning av serien, 17 gjorda mål!. Att kapaciteten i laget finns är väl ingen som kan orda annat om, men att det skulle flyta på så här lätt för dem redan från början är imponerande. En sak är att ha 11 bra spelare, en annan att ha ett bra lag där Romelanda lyckats med båda. De har en duktig och erfaren tränare i Dennis som fortfarande lattjar boll trots att åren smyger på det gillar vi! De spelar
en traditionell 4-4-2 fotboll med hög press och hårda överflyttningar, de spelar enkelt och rakt men samtidigt finns det spelare som har en god bollbehandling och rullar sig ur trixiga situationer.
Många i serien försöker spela en liknande fotboll (i alla fall olika nyanser av 4-4-2) men ingen kommer att göra det bättre än Romelanda. 80 % av lagen spelar 4-4-2 och inget av dessa lagen kommer att göra det bättre än Romelanda vilket innebär att Romelanda kommer att knipa många 3 poängare.
Det finns ett par lag i serien som har en mera bollbehandlande fotboll och spelar taktiskt lite annorlunda vilket kan sätta Romelandas lagmaskin i gungning och skapa problem för det är endast där de är sårbara
(rörligheten). Nu finns det för få sådana lag i serien samt att de lagen som spelar den typen av fotboll själva inte har den stabiliteten i sitt eget grundspel som Romelanda har och kan därmed inte hota dem att ta hem seriesegern men kommer antagligen plocka ett par poäng från dem.
Nu har det dock endast gått ett par omgångar in i serien och mina slutsatser är väl lugnt sagt grundade på lösryckta indicier, har själv endast sett 35 min av Romelanda så här långt =) men halva nöjet med idrott är väl just
spekulationerna inför och efter. Lycka till Romelanda så får vi se i slutet på serien om det fanns någon som helst logik i mina spekulationer.
M.Olausson
| Kansliet bemannat | 8 jun, 18:00 |
| Träning | 8 jun, 19:00 |
| Träning | 10 jun, 19:00 |
| IF Warta (borta) | 12 jun, 19:00 |
| Sommarfotbollskola | 15 jun, 10:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera