Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Romelanda UF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Romelanda UF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
RUF - Hermansby IF 1 - 2 (0 - 2)
Mål, RUF:
1-2 H. Björnrud (???)
Varning, RUF:
M. Björnrud
Startelvan:
Thim
H. Björnrud - Calvin - M. Björnrud
P. Persson - Hjerpe
Karlsson - David - Johansson - Olsson
Sjösvärd (C)
Bänken: Talat (Thim), M. Persson (M. Björnrud), Svensson (P. Persson), Elmäng (David)
Första halvlek var inte alls bra från Romelandas sida. Ganska tidigt tog Hermansby ledningen efter en nick på en hörna där RUF-försvaret agerade passivt.
Romelanda hade ett ganska ordentligt övertag i bollinnehavet. Det saknades dock skärpa när det gällde det mesta. Man slog mängder av felpassningar och blev alltför statiska i spelet. Trots att man hade många hörnor skapade man nästan inga klara målchanser.
Den första halvleken slutade med att RUF-försvaret slog bort bollen till en fri anfallare som rullade in 0-2. Sett till matchbilden kanske inte helt rättvist, men ändå lite typiskt efter 45 minuters spel där RUF inte alls kom upp i normal standard.
Hemmalaget gjorde en liten uppryckning i den andra halvleken. Man vann bollinnehavet med bred marginal. Henrik Björnrud fick in ett reduceringsmål efter ett långt inlägg från vänsterkanten som seglade över motståndarnas målvakt.
Större delen av halvleken väntade man bara på att RUF skulle få in ytterligare en boll. Till slut gick en boll också in i nätmaskorna, men domaren hade blåst av spelet för frispark för Romelanda när bollen var på väg in i målet. Snöpligt för Andreas Olsson som blev bestulen på ett mål, men domaren bad om ursäkt och vi får väl bjuda på att även han har försäsong nu.
RUF tryckte på rätt ordentligt och skapade ett par hyfsade lägen, men man lyckades inte få in några fler mål. Hermansby IF var sällan på offensiv planhalva under matchens andra halva, men man visade stort hjärta och tog en välförtjänt seger.
Sammanfattningsvis en match som RUF absolut borde ha vunnit, men där man satte sig i en besvärlig situation efter en riktigt dålig första halvlek. Hermansby IF krigade ända in i kaklet och var mer förtjänta av att vinna denna kväll. Det är bara att ta nya tag på söndag för RUF:s del, då man går in i gruppspelet i Östra Cupen. I första matchen står Kortedala IF för motståndet, och det kommer att krävas en rejäl nivåhöjning om RUF ska ha något att hämta i den matchen.
/Sjösvärd
| Marstrands BK (hemma) | 22 maj, 19:00 |
| Sargsammandrag 3-manna födda 2019,2020 | 23 maj, 09:00 |
| Sargsammandrag 5-manna födda 2018 | 24 maj, 08:00 |
| Kansliet bemannat | 25 maj, 18:00 |
| Träning | 25 maj, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera