Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Romelanda UF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Romelanda UF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
RUF – Järna SK 2 – 5 (1 – 0)
Mål, RUF:
1-0 Gabrielsson (Marek)
2-5 Hjerpe
RUF är just nu nere på träningsläger i Turkiet. Under detta läger var en match inplanerad, och den spelades under måndagen mot Järna SK, ett lag från Stockholmstrakten vars representationslag spelar i division 3. Alla tillgängliga RUF-spelare fick ordentligt med speltid (minst en halvlek), och de två skadade spelarna Martin Persson och Andreas Olsson fick komma in och känna på gräset i alla fall en liten stund. Varken Martin eller Andreas är 100% klara för matchspel än, men det är i alla fall positivt att de har kommit lite närmare! RUF startade med följande lag:
Thim
Gabrielsson - Marek - H. Björnrud
Hjerpe - P. Persson
Bengtsson - David - Larsson - Elmäng
Sjösvärd (C)
I början av matchen hade Romelanda en del problem med sina motståndare. Järna visade sig vara ett passningsskickligt lag. De kom i förstaläget brett med sina yttrar, vilket gjorde det möjligt för innermittfältarna att hitta ytan bakom Romelandas backlinje. Detta varierades med att yttrarna ofta kom på löpningar in mot mitten av planen högre upp i banan. RUF gav ett allmänt trögstartat intryck, och första 10 minuterna var bollinnehavet klart hos Järna SK även om det aldrig blev mer än halvfarligt.
Efter de första 10 minuterna började RUF komma igång spelmässigt. Man visade att man har en hel del fart i omställningsspelet, och både ”Gabbe” och ”Henke” började få mer att arbeta med på kanterna.
Mitten av den första halvleken var ganska jämn. Järna hade nog även i fortsättningen ett större bollinnehav, men det var faktiskt RUF som kom till flest och bäst avslut. Henrik Björnrud fick ett kanonläge efter en felpassning i motståndarförsvaret, men skottet gick tätt över ribban.
Det skapades ett par hörnor åt båda hållen, men utan att någon boll letade sig in i mål. Halvleken började närma sig sitt slut när matchens första mål kom.
Spelande tränaren Oscar Marek fick tag på bollen i mitten på offensiv planhalva. Jonas Gabrielsson löpte ute på vänsterkanten, och fick passningen ”på ytan”. ”Gabbe” avancerade sedan fram och sköt säkert in bollen lågt bredvid målvakten. 1-0!
De sista sex-sju minuterna av halvleken har RUF sedan en hel del problem. Nästan omgående lyckas Järna få in bollen i straffområdet och det uppstår en tilltrasslad situation där det inte är långt borta att man får fritt skottfält. RUF-försvaret lyckas dock till sist rensa undan bollen. Fram tills halvtidspausen trycker Järna på ganska ordentligt, men man lyckas inte riktigt skapa de där heta målchanserna. RUF går därför till halvtidsledning med 1-0 efter en ganska väl genomförd första halvlek.
Till den andra halvleken sker fem byten och ett antal positionsförändringar. RUF startade den andra halvleken enligt följande:
H. Björnrud
Karlsson - Talat - Thim
P. Persson - Gabrielsson (C)
Warnvik - Sjöberg - David - Larsson
Eiman
RUF kom inte alls in i spelet i den andra halvleken. Tidigt görs ett misstag i den nykomponerade backlinjen och Järna kommer igenom till ett friläge och sätter 1-1. Inte långt därefter kom även 1-2, ett mål som undertecknad tyvärr missade. Däremellan hade Romelanda haft ett 3-mot-2-läge, men avslutet räddades av Järnas målvakt.
Det var ingen tvekan om vilket som var det bättre laget. Järna spelade en väldigt fin fotboll, och många trötta ben i Romelanda gjorde att man fick genomföra flera byten då spelare som tidigare gått av fick hoppa in igen.
Så småningom kom även 1-3, där Järna spelade ut bollen på högerkanten. Högeryttern såg enligt undertecknad ut att vara offside, men ingen flagga kom och bollen spelades in framför målet och petades in i nätmaskorna.
Romelanda skapade inte mycket alls. Järna SK kunde spela ut ordentligt och man hann med både 1-4 och 1-5. I matchens allra sista sekund kom sedan en riktig delikatess, till viss tröst för Romelanda. Erik Hjerpe vann bollen på offensiv planhalva och krutade på en riktig pärla från 25 meter som gick rätt upp i krysset. Ett fantastiskt snyggt mål! Direkt efter detta blåste domaren av matchen. Förlust 2-5.
Sammanfattningsvis en match där RUF gör en hyfsat bra första halvlek, men där andra är klart sämre. Man orkade helt enkelt inte med, och en del småskavanker och trötta ben visade att man inte var lika bra tränade som sina motståndare. Järna SK spelade en passningsorienterad fotboll, och gjorde det bra. Vi kan bara erkänna att de var det klart bättre laget, och vi önskar dem naturligtvis lycka till i serien under 2014!
/Sjösvärd
| Sargsammandrag 3-manna födda 2019,2020 | 23 maj, 09:00 |
| Sargsammandrag 5-manna födda 2018 | 24 maj, 08:00 |
| Kansliet bemannat | 25 maj, 18:00 |
| Träning | 25 maj, 19:00 |
| Älvängens IK (borta) | 27 maj, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera