Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Romelanda UF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Romelanda UF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Till den andra dagen av Kungälvs Cup kom Romelanda UF till spel med endast 12 man till följd av tre återbud av olika anledningar. Efter lite märkliga vändningar under dagen stod RUF ändå till sist som segrare i Kungälvs Cup 2014, vilket får ses som en stark prestation. Nedan några rader om matcherna.
RUF - FC Komarken 3 - 0 (0 - 0)
Startelva:
H. Björnrud
M. Persson - Lagemyr - Thim
M. Björnrud - P. Persson
Warnvik - David - Sjöstedt - Larsson
Sjösvärd (C)
Bänken: Marek
I semifinalen stod förra årets seriekonkurrent för motståndet. I ärlighetens namn var FCK det bättre laget under den första halvleken, och kanske till och med en liten bit in i andra. Det skapades inte så fruktansvärt många målchanser, men en nick från nära håll och ett "halvfriläge" tvingade Sjösvärd i mål till ett par bra räddningar. I den andra halvleken ryckte Romelanda upp sig något. Jacob Sjöstedt nickade in en hörna från Marcus Björnrud någon gång i mitten av halvleken. Kort därefter sköt Oscar Marek snyggt in 2-0 från distans, och med ett par minuter kvar ökade Fredrik Lagemyr på till 3-0. Slutminuterna blev sedan en lugn historia. Sammanfattningsvis ingen höjdarinsats från Romelandas sida, men med god effektivitet framåt såg man till att ändå ta sig vidare till final.
IK Kongahälla - RUF 2 - 3 (1 - 2) e. förl.
Startelva:
H. Björnrud
M. Persson - Lagemyr - Thim
M. Björnrud - P. Persson
Warnvik - David - Sjöstedt - Larsson
Sjösvärd (C)
Bänken: Marek
Dagens sista match kändes som allt annat än en final. RUF-spelarna var trötta efter att flera spelat 90 minuter i torsdags och sedan tre 50-minutersmatcher på kort tid. Inspirationen inför matchen såg knappast ut att vara på topp hos Romelandaspelarna. Det var en stor skillnad mellan de båda finallagen i hur uppvärmningen såg ut. Väl på planen stod RUF-spelarna upp bra. Efter cirka 10 minuter åkte dock målvakten Sjösvärd på en målchansutvisning. Marek ställde sig i målet, och efter bara någon minut kontrade Romelanda in 0-1 efter att flera IKK-spelare släpat benen efter sig i hemarbetet. Därefter tyckte IKK:s tränarteam att det för träningens skull vore bättre om Romelanda fick sätta in sin målvakt igen, så undertecknad fick komma ner från läktaren och kliva in på planen igen. Hur matchen hade gestaltat sig annars går bara att gissa sig till, men då det var en ömsesidig överenskommelse så är det väl ingen mening med att spekulera mer i det. IKK gjorde 1-1, men en stund innan paus tog RUF ledningen igen. Det var stundtals irriterat i IKK-lägret, och RUF hade skaffat sig ett slagläge trots allt. Ledningen höll sig till slutet av den andra halvleken då RUF lite onödigt slog bort en frispark på mittplan så att IKK kunde kontra in kvitteringen. Matchen gick till förlängning, där Golden Goal gällde. Efter ungefär fem minuter hittade Martin Persson rätt med ett bra avslut och matchen var över. Seger för Romelanda UF! Sammanfattningsvis var det en mycket märklig match som utspelade sig på Kongevis konstgräs. På förhand kändes det som att IKK skulle köra över ett tröttkört RUF totalt, men då man valde att lägga fokus på fel saker kunde ett mer lugnt och samlat RUF knipa segern till slut. IK Kongahälla vill nog helst glömma denna match.
/Sjösvärd
| Sargsammandrag 5-manna födda 2018 | 24 maj, 08:00 |
| Kansliet bemannat | 25 maj, 18:00 |
| Träning | 25 maj, 19:00 |
| Älvängens IK (borta) | 27 maj, 19:00 |
| Lundby IF (borta) | 30 maj, 16:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera