Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Romelanda UF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Romelanda UF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Årets första match för herrarna blev en tävlingsmatch i form av Östra cupen. På andra planhalvan stod Lärje/Angered som inför detta år också hade åkt ur sin serie, division tre. Inför matchen har vi inte haft en enda träning på full plan och ingen träning på plan alls den sista tiden pga vädret. Med detta i bakhuvudet försökte vi jobba mycket med att ligga rätt i positionsspelet defensivt då vi vet att Lärje är ett bollskickligt lag.
Matchen börjar i ett ganska lugnt tempo där Lärje har mycket boll. Alla deras försök till anfall idag rinner dock allt som oftast ut över långlinjen då bollen stack iväg i det glatta gräset. Matchens första målchans tillfaller oss då Marek tar ner en boll på bröstet utanför straffområdet men volleyavslutet är mitt på målvakten. Farligheterna som Lärje skapar är egentligen bara frisparkar tätt utanför straffområdet och det är just en sån här som första målet kommer på. En frispark strax utanför 16 vid sidan. Vi ställer upp en mur på två man och Marek på första ytan. Frisparken är dålig men en ouppmärksam Marek touchar bollen i eget mål otagbart för Andreas. Nästa målchans blir våran då Marek jagar upp en boll som alla tror ska gå ut till inspark men han visar en oerhörd snabbhet då han hinner ut och får till ett fint inlägg men tyvärr har Aidefors även han visat prov på snabbhet då bollen seglar precis över hjässan på honom. Det som var skönt i denna sekvens är att trots att Marek jagar upp en boll och slår inlägg direkt så hade vi två hungriga Ruffare som ville trycka in bollen i boxen. Så småningom när vi har tränat lite mer spel ska vi komma in i boxen med fler gubbar. Deras 2-0 mål är inte så mycket att orda om, även det är en frispark som turligt letar sig in vid första stolpen, otagbart.
Andra halvlek går vi ut med huvudet högt och med lite mer tur och lite mer skicklighet hade vi tryckt dit åtminstonde 1 mål, kanske 2. Den bästa chansen fick Olsson som från några meters håll och öppet mål på en hörna får lite för mycket bakvikt och nickar över. Jonny kommer även han upp i slutet och skaffar sig ett fint skottläge men är inte riktigt i balans.
Vi i ledarteamet är oerhört nöjda med spelarnas inställning idag och trots två insläppta mål så håller vi huvudet högt och kämpar hela matchen. Ett exempel på det är Hamnegård som kommer på kanten och får en tackling och blir förbaskad som bara han kan bli, men samtidigt som han slår näven i backen studsar han upp på benen för att fortsätta jobba. Härligt att se från sidan. Ett extra plus idag till backlinjen som står upp bra och vågar lita på varandra.
/Tränarstaben
| Träning | 3 jun, 19:00 |
| Kärra KIF (hemma) | 4 jun, 19:00 |
| Kansliet bemannat | 8 jun, 18:00 |
| Träning | 8 jun, 19:00 |
| Träning | 10 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera