Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Roslagsbro IF Herr U
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Roslagsbro IF Herr U.
Herr U
Följ oss för uppdateringar
Vårens arbetsdag är den 12 april. I år har Ungdomssektionen fått som uppgift att röja och fixa på Roslagsleden från Färsna Gård till Gåsvik. Den sträckan är i sin tur uppdelad i delsträckor, vi P-01 har fått Etapp 5.
Etapp 5 Näs (där stigen kommer upp på Roslagsbrovägen) - Brölunda
P 01
Märkningen i Väsby by (kan jag tycka att man kan titta över) det är en hel del vägar där. Jag kan tycka att märkningen ibland “står” bra om man kommer från det ena hållet men blir svårare att se från ett annat håll!
När man tagit sig ur Väsby (norrut) så kommer man till en Y-liknandekorsning där man ser åkrar/Brölunda, där tycker jag att det vore på sin plats med skyltar åt båda håll!
När man sedan tagit sig vidare denna grusväg, så viker leden av mot Brölunda i en nerförsbacke och den for vi förbi, kanske flytta den skylten till andra sidan skogsvägen?
Längs med åkern upp mot Brölunda, finns det inget att ta sig fram på (ena sidan har man ett djupt dike och andra sidan en harvad åker) Vi fick släpa cyklarna i jord/leran och en och annan svordom kom ut i luften, där kommer dom få svårt att ta sig fram t.om. utan cykel! Kanske inte heller något vi kan påverka men detta kan ju framföras som en information, inför Jättelångt!
Inga kommande aktiviteter
| Igår | Fotbollsskolan 2026 |
| 19 jun | Glad midsommar! |
| 16 jun | Sommarfys |
| 15 jun | Information från styrelsemöte 15/6 |
| 15 jun | Roslagsbromästerskapet 2026 – OBS - nytt datum! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera