Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Roslagsbro IF U19
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Roslagsbro IF U19.
U19
Följ oss för uppdateringar
Det blev tre fantastiska och nyttiga dagar ute på Vårlyckan när vi hade våran upptakt efter sommaruppehållet.
Vi startade med att åka ut till Sundsta Säteris grymma skogsbana för att göra upp i flera intensiva strider i Paintball, det ven färgbollar i luften från alla håll och kanter så det var bra att hålla sig lågt och och göra allt som stod i ens makt för att hålla sig undan från att bli träffad. Grymt kul var det iallafall, även fast det blev blåmärken lite här och där.
Efter en fartfylld start på dessa dagar så höll vi fem mycket bra träningspass där spelarna hade mycket bra fokus och verkligen gav allt. Kul att äntligen få komma igång igen.
Vi hann även med en spännande och rafflande 7-kamp som var fördelad under alla dagar där killarna fick visa prov på annat kunnande än fotboll, många bra insatser där och mycket skratt blev det.
Killarna ska ha stort beröm för deras inställning på alla träningarna och även för ett gott uppförande vid all ledig tid samt vid nattetid så att det blev nattefrid.
Vi tackar Cathrine Edblad för fantastiska luncher som vi avnjutit under dagarna, ingen har behövt gå hungrig, stort tack.
Även Christian, Rickard och Henning som har hjälpt oss med att både köra killarna till och från Sundsta och stått vid grillen under middagarna och fått briljera med deras grillkunskaper ska ha ett stort tack.
ICA Väddö genom familjen Allmin ska ha ett stort tack för sponsring av all frukt och potatis som killarna ätit från morgon till kväll.
Stort tack även till Jane, Alexandra och Jessie som tog er ut till oss på Vårlyckan för att tillreda och servera alla luncher till killarna.
All er hjälp är guld värt för oss ledare/spelare.
Vi är otroligt tacksamma till att kunna ha tillgång till en så fantastisk anläggning som Vårlyckan är, Perra och "gänget" ni gör ett grymt bra jobb.
Till alla spelare vill vi bara säga, ni är magiskt bra
Go Rooobro!
Några bilder från lägret
Hämtade hem en trött men mycket nöjd Christian. Tack för all tid ni ger grabbarna i laget:)
RapporteraRapportera
Verkar som att killarna hade det jättekul!
RapporteraTack tränarna för att ni är så engagerade, ni är också magiska! 🌞
Rapportera
Stort tack själva!! Ni bygger mer än fotbollsspelare! ?
RapporteraRapportera
Fick oxå hem en riktigt trött grabb! Tack ! Grabbarna verkar ha haft det superkul!
RapporteraRapportera
(Oops, min fina symbol syns som ett frågetecken. Ska föreställa stjärnor till er tränare ... ;-) )
RapporteraRapportera