Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Roslagsbro IF U19
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Roslagsbro IF U19.
U19
Följ oss för uppdateringar
Det blev en skön start på andra halvan av serien då killarna tog emot IK Fyris på Vårlyckans gräs, med mycket publik på sidan och fint väder kunde killarna idag bjuda på riktigt bra fotboll.
Spelarna tog tag i matchen direkt från start och hade riktigt bra fart i buggarna, så ganska snart ramlade några bollar in i motståndarnas mål.
Vi slappnar av och bjuder onödigt in Fyris i matchen och dem tar då chansen och får in två bollar i våran kasse, det kommer en halvtid och under den pausen bestämmer vi oss för att det är vi som ska äga bollen och föra spelet, vi går ut och anammar "laget före jaget", genast när signalen för andra halvlek ljuder ser vi en förändring och killarna tar tag i spelet och spelar riktigt bra under resten av matchen, med mycket fantasi, spelglädje och mycket svett så blir det till slut en skön vinst med 9 - 2.
Vi tackar IK Fyris ledare och spelare för en bra genomförd match.
Efter matchen blir spelarna tankade med ny energi bestående av makaroner och köttbullar som våra grymma kallskänkor (Jane, Jessie och Airi) hade tillagat, så att spelarna skulle kunna orka ytterligare en match under dagen och det var emot Boo FF som ligger på träningsläger ute i Roslagsbro.
Grabbarna ser nu lite sega och trötta ut men spelar av denna träningsmatch och matchen slutar med en 4 -1 vinst.
Full förståelse för att killarna efter en urladdning mot IK Fyris hade svårt att ladda om men gör trots detta en helt godkänd match.
Sammantaget denna dag är att nu är vi igång och killarna är otroligt duktiga fotbollspelare.
Nu väntar en vecka med mycket fotboll och två resor till Sigtuna.
Bilder från Fyrismatchen
Bilder från Boo matchen
Robro äger!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera