Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Runsten-Möckleby IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Runsten-Möckleby IF.
Runsten-Möckleby IF
Följ oss för uppdateringar
Efter förra helgens derbyförlust så studsade herrlaget tillbaka på bästa sätt när man idag 5-1-besegrade Ängö BK på ett stormigt Tallhöjden.
R/M IF A-Ängö BK A 5-1 (4-0)
Målen: Mats Barkman 2, Oscar Strindhag 2, Wille
Startelvan
David
Wille, "E", Mattias, Marcus DG
Ogge, Oscar Strindhag, Magnus J, Dorch
Manne
Barkman
Bänken
Jocke (speltid)
Elias (speltid)
David S (speltid)
Kommentar: Tredje träningsmatchen för säsongen och de kraftiga stormvindarna satte stor prägel på dagens drabbning. Vi inledde matchen med vinden i ryggen och det - tillsammans med lyckat press-spel och en bra insats i övrigt - ledde till stor dominans under de första 45 minuterna. Mats Barkman och Oscar Strindhag blev tvåmålskyttar och 4-0 var resultatet i halvlek. Under matchens andra halva jämnades spelet ut betydligt och det var Ängö som hade flest intentioner utan att för den skull kunna skapa något jättetryck i hopp om att leta sig in i matchen resultatmässigt sett. En reducering kom ändå tillslut innan Wille fångade upp en andraboll utanför straffområdet och vackert skrev slutresultatet till 5-1.
Nästa helg är det dags för ytterligare ett möte mot ett Elitfyran-lag då Mönsterås GoIF kommer till Tallhöjden på lördag, matchstart kl. 14:00. I morgon söndag är det dessutom dags för b-laget att spela sin första träningsmatch för året när man möter division 6-laget Degerhamn på Tallhöjden. Även då är det matchstart kl. 14:00.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera