Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Runsten-Möckleby IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Runsten-Möckleby IF.
Runsten-Möckleby IF
Följ oss för uppdateringar
Ja, precis så är det faktiskt, vi kan hälsa Kalle välkommen till föreningen igen, trots övergången till SSG tidigare i år, men denna gång till damlaget.
Kalle ansluter till ledarstaben i form av målvaktstränare, en post som tyvärr varit tom de senaste säsongerna.
Vi känner ju Kalle sen innan och vet alla att han kommer att tillföra mycket även om det inte blir i form av medverkan på varje träning.
”Det ska bli roligt, jag känner ju föreningen och laget sedan innan. Jag hoppas kunna bidra med att utveckla målvakterna och köra kontinuerlig målvaktsträning en gång i veckan, eller i alla fall varannan”.
Och vad gäller materialet som finns ser det mestadels positivt ut, säger Kalle.
”Finns mycket som är bra, men även mycket att jobba med. Vi kommer att jobba brett och stort men med fokus på vissa delar lite mer”.
Välkommen Kalle!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera