Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Runsten-Möckleby IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Runsten-Möckleby IF.
Runsten-Möckleby IF
Följ oss för uppdateringar
I morgon lördag är det dags för årets sista seniormatch på Runvallen (bortsett från ev. kval) - då herrlaget tar emot Gullabo/Gullaboås i seriens näst sista omgång.
Motståndare: Gullabo/Gullaboås
Datum: lördag 28 september
Plats: Runvallen
Matchstart: kl. 14.00
Läget i truppen: Ante och Simon Bogefors missar matchen p.g.a. jobb. På skadelistan hittas fortfarande Marcus DG och hans namne Carlsson. De fick, som tidigare nämnts, sällskap av Hampus Dorch förra helgen då yttermittfältaren bröt två ben i foten, vilket givetvis innebär att han missar resten av 2013. Dessutom samlade Ogge på sig en utvisning efter två gula kort mot Ryds SK vilket innebär att han är avstängd i helgens drabbning.
I övrigt är alla tillgängliga och vi hoppas på en bra avslutning av hemmasäsongen 2013, mot ett Gullabo/Gullaboås som krigar för sin div. 4-existens och som säkerligen lär bli en svår nöt att knäcka. Skördefesttider råder, och har ni inte möjlighet att besöka Runvallen så kan ni, som vanligt, följa matchen på Twitter-sidan.
B-lagets serieavslutning borta mot Glömminge, som skulle ha spelats förra helgen, ställdes som bekant in, och det är fortfarande inte bestämt när den matchen ska spelas.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera