Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Runsten-Möckleby IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Runsten-Möckleby IF.
Runsten-Möckleby IF
Följ oss för uppdateringar
Då var alltså första segern bärgad genom en stabil 4-0 seger mot IFK Borgholm på det strålande konstgräset uppe i Borgholm. Det här var dagens startelva:
Niklas M
Elias - Jönsson - Ante - Pontus
Marcus C - Oscar S
Ogge - Manne - Wille
Jörgen N
Hur var matchen då?
En ganska slätstruken historia ifrån vår sida med både mycket bra sektioner, blandade med lite sämre sådana. I första halvlek kommer vi inte riktigt upp i nivå men har ändå en stabil tvåmålsledning i halvtid efter mål av Manne och Wille på straff. Andra halvlek går vi ut och börjar mycket bättre, vi kliver på och bedriver ett mycket bättre passningsspel vilket leder till många bra chanser varav också 3-0 av Ogge. Vi fortsätter att mala på och i den 65:e minuten så gör Manne sitt andra mål för dagen. Vi fortsätter att trycka på och borde ha gjort både två och tre mål till men den riktiga skärpan saknades idag.
Hur eller hur så bärgades första segern vilket är något att bygga vidare på. Nästa match är mot Färjestadens GOIF på konstgräset i Färjestaden, lördag kl. 14:00 tror jag att det var.
/ #17