Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Runsten-Möckleby IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Runsten-Möckleby IF.
Runsten-Möckleby IF
Följ oss för uppdateringar
Det börjar att dra ihop sig. På lördag drar serien igång för herrarna som startar borta mot seriefavoriten Madesjö.
Damerna sticker på fredag lite norrut för en träningshelg i Högby. Och herrarnas B-lag hoppas på en extrainsatt träningsmatch nu på söndag då man haft en hel hög med inställda matcher pga spelarbrist hos motståndarlagen under våren.
På söndag har vi även vårstädning på Runvallen. FK sköter uttagningen av städare bland herrtruppen. Tyvärr så har snömöglet gått väldigt hårt åt Runvallens matta i år och vi har inte sett slutresultatet ännu, men det finns en stor risk att vi har en brun gräsmatta en längre tid. Eftersom detta verkar vara ett växande problem så måste vi nog överväga att spruta mot detta i höst.
För övrigt så hade vi (styrelsen) ett mycket givande möte med Rikard Teern i går (onsdag). Vi kommer bl.a. att göra en insats hos honom den 15 maj (lördag) genom att sälja blommor/växter, korv, dricka utanför hans butik i Borgholm. RM-dress på gäller och det ska bli mycket intressant att se hur vi blir bemötta mitt i IFK Borgholms hjärta. Fler saker hoppas vi på att genomföra med Rikard i samband med våra hemmamatcher, vilket jag återkommer om.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera