Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Runsten-Möckleby IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Runsten-Möckleby IF.
Runsten-Möckleby IF
Följ oss för uppdateringar
RM-tjejerna tryckte gasen i botten med en gång, men det ville sig inte framför mål riktigt, samtidigt som Vissefjärdas målvakt storspelade. Hon gjorde bl.a. en enhandsräddning när Linnea kom fri med henne 15 minuter in i matchen. Så man hann börja fundera på om det skulle bli en sån där match när bollen inte bara vill in, samtidigt fick jag SMS från FGoIF om att de hade tagit ledningen i Smedby med 1-0, vilket betydde att de var förbi oss i tabellen just för tillfället. Men så 20 minuter in kommer Tilda fri med målvakten och det hade varit lite halvhårda skott innan i matchen så var detta en riktigt strut, Tilda visade ingen nåd i det skottet stenhårt i de övre maskerna från 13 meter. Sen fortsätter RM att föra spelet och gör det riktigt bra, dominansen är total. Vissefjärda har inte ett avslut mot mål under hela första halvlek. I slutet av första halvlek gör så Lolla nästan en kopia på Tildas första mål, hon kommer fri snett till höger om målvakten och krutar på för kung och fosterland lika hårt som Tilda men bara några dm från marken och 2-0 är ett faktum. Givetvis är jag snabb att SMS till Gunilla hur det ligger till hos oss. Tillsammans med mig på läktaren sitter Tove och SMSar med Krille som är i Smedby och tittar på FGoIF. Det blir även 3-0 av Ullis innan dommaren blåser för pausvila. I halvlek går det rykten om att Smedby kvitterat mot FGoIF, men varken jag eller Tove hade fått något SMS om detta så vi sa t att det är fel. Det visade sig dock när jag kom hem att då kröp det fram att Gunilla och Krille inte tyckte att vi behövde vetsa att Smedby kvitterat. Sånt kommer igen!
Andra halvlek började som den första. Total dominans och bollen dansar på Vissefjärdas mållinje, men så händer det en kontring och jag hänger inte med själv men det hela slutar med att vi petar in en boll i egen kassa och det är 3-1.
Men Linnea som varit ett orosmoln för Vissefjärdaförsvaret hela matchen får till slut sätta både 4-1, och 5-1 det senare på straff. Efter det kommer en kontring igen och 5-2 är ett faktum, men det är aldrig någon fara utan i slutet av matchen tillåts både Lollo och Tilda göra var sitt mål till. Det sistnämnda på nick hårt upp i nättaket.
Efter sedvanlig skumpa och lagbild bjöds det på mat inne i klubblokalen och Braxen som trodde att han klarat sig från att bli duschat fick sig en hink med vatten över sig inne i klubblokalen.
Själv fick jag ingen champagne på Runvallen, men väl när jag kom hem. Min kära sambo fick ju ta med sig sina flaskor hem från Smedby och det vore ju synd att bara låte dem stå. Så skål på er alla!!! Trean här kommer vi!
/Arvefalk
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera