Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Runsten-Möckleby IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Runsten-Möckleby IF.
Runsten-Möckleby IF
Följ oss för uppdateringar
Många priser blev det! Vid årsfesten delades som vanligt ut priser till bäste spelare, årets kompis, träningspriser mm, samt kanske det finaste av dem alla. Börjessons minne som i år tilldelades Benny Sigurdsson. Det som tillkom i år var Peter Karabyns lilla väska som visade sig innehålla en mängd med T-shirts som han egenhändigt hade försett med texter som året misslyckande och andra mindre smickrande titlar. För att nämna någon så fick Nicke W pris som årets bortförklaringar för att slippa träningar angavs bland annat att plogen måste lossas från lastbilen, måste sopa vägen, en bacill hoppade på mig mm. Mats B fanns inte på plats i år, så pappa Bertil fick äran att gå upp och hämta hans pris.
Tobbe Nilsson och Jenny Salebäck avtackades för sina 4 respektive 5 år i styrelsen.
Efter mat och prisutdelning övertog Kenthas orkester scenen.
En som vi saknade på årsfesten så var det FK, enligt rykten så skulle han vara i Stocholm på Metallicas spelningar, men enligt säkra källor så befann hans i på Melodofestivalens andra chansen för att heja fram Lillie och Sussie. Skit samma vi behövde inte gömma pulversläckarna i år i alla fall. När det var dags för efterfest så fick Gunte med sig en låda med kärleksmums av undertecknad. Docken ville ha annat och det löste vi det med. Hur det gick med denna kombination har jag ingen aning om.
Fler bilder finns inlagda i bildgalleriet.
Till sist vill jag bara upprepa för Gunte att det var jag som bakade de ljusa kärleksmumsen. Mimmi trodde inte heller på mig... och det kan jag i och för sig förstå då det antagligen är hennes syster Jenny som viskat i hennes öra om den "pigtjänst" som jag har hemma. Men inte skulle jag kunna ha pigan tillika FGoIFs ordförande att baka kakor till RMs årsfest. Någon ordning får det vara!
Hur som helst, tack alla för en trevlig kväll!!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera