Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rydbo IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rydbo IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Vi mötte Erikslund på bortaplan under fredagen. En viktig match för båda lagen i kampen om nytt kontrakt. Erikslund börjar bäst och får snabbt in 1–0. Återigen slarvar vi i vårt markeringsspel på en defensiv hörna, vilket ligger bakom baklängesmålet. Därefter får vi till en snabb replik. Hall skickar upp en fin långboll som hamnar hela vägen till en fri Gardner. Vår kapten kommer förbi målvakten och rullar in 1–1. Men lika snabbt svarar Erikslund. De får en frispark precis framför vårt mål och gör 2–1 via ett perfekt skott upp i krysset.
Vi spelar helt okej i vissa perioder av resten första halvlek, men 2–1 är ett faktum i paus.
I den andra halvleken böljar spelet fram och tillbaka. Vi får en hörna när mitten av halvleken är spelad. Emil slår in en vass boll och Kevin krigar in 2–2. Dessvärre svarar Erikslund igen och gör 3–2 några minuter senare. Därefter försöker vi gå framåt, men istället kontrar våra motståndare in både 4–2 och 5–2.
Det kanske inte var en 5–2-match, men Erikslund är inte oförtjänta segern. Vi slarvar för mycket i delar av både defensiven och offensiven, vilket stjälper oss.
Nu är det en omgång kvar. Hemma mot topplaget Stocksund. Som det ser ut just nu krävs det seger för oss där för att garanterat ha säkrat kontraktet. Den matchen spelas lördag 4 oktober.
| Uppstartsmöte | 8 jan, 18:30 |
| Träning | 15 jan, 20:30 |
| OBLIGATORISK! Taktisk genomgång spelide | 22 jan, 18:30 |
| Träning | 29 jan, 20:30 |
| Solberga BK (hemma) | 1 feb, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera