Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ränneslövs GIF Ränneslövs GIF/BK Walldia
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ränneslövs GIF Ränneslövs GIF/BK Walldia.
Ränneslövs GIF/BK Walldia
Följ oss för uppdateringar
Vi inleder matchen bra, de första 20 minuterna av matchen gör vi mycket bra, så bra att vi tar ledningen redan i den tredje minuten. Efter en hörna så biter vi oss fast och Ibbe lyfter in bollen in mot mål där Olsson sätter bollen i mål, en smakstart.
Efter målet har vi en bra period, där vi som sagt inleder de första 20 minuterna väldigt bra. Sedan kommer Trönninge in i det mer och mer samtidigt som vi börjar slarva lite. Det är också lite slarv på mittplan som gör att TIF kan kontra på högerkanten och avsluta snyggt mot Nilo så att ställningen efter 26 minuter är 1-1.
Vår replik kommer bara några minuter senare, när vi återigen efter en hörna hänger oss kvar i straffområdet och Olsson ännu en gång håller sig framme, denna gång assisterad av Artan, 1-2, vilket också är ställningen i paus.
Vi är extremt nära att även få en smakstart i andra halvlek, detta när vi redan i första spelminuten av halvleken, efter att Trönninge sparkat igång spelet, vinner bollen och kommer till anfall och Olsson en bit in i straffområdet sätter avslutet i stolpen. Nästan omgående efter har vi ytterligare något farligt avslut, men inget som resulterar i mål. Hade vi fått utdelning på något av avsluten där så var känslan att vi kunnat "stänga matchen", nu blev det istället så att hemmalaget tog över mer och mer.
Trönninge jobbar på väldigt bra, är snabba vilket gör att vi får slita hårt på den tungsprugna planen. Detta gör i sin tur att vår ork tryter och när vi har bollen så blir vi av med den nästan omgående, detta eftersom vi tar många felbeslut efterhand som tröttheten inte bara sätter sig i benen utan även i huvudet.
Med knappa 20 minuter kvar av matchen får Trönninge chans att kvittera, detta när man får en straff efter att ha fått en spelare nedriven. TIF tar chansen och straffen placeras utom räckhåll för Nilo nere vid ena stolproten, 2-2.
I ett försök att gå för alla tre poängen så sätts Jens in på topp med uppdraget att vinna de bollar som hängs upp på honom, men han får inte så mycket att jobba på utan spelet bedrivs till största delen på mittplan. Efter ett par halvchanser var åt båda hållen så blåser domaren av matchen som alltså rättvist slutar med delad pott 2-2.
Ja, en pinne i seriepremiären på bortaplan får väl trots allt anses vara ok, men känslan är ändå att vi borde kunnat lägga beslag på samtliga poäng, särskilt med tanke på hur det sett ut i de två senaste träningsmatcherna. Nåväl, nu är det igång och premiären är avklarad!
Nilo
Simon - Noak - Noel - Karl
Johan N - Måns - Oskar
Ibbe - Olsson - Robban
Avb: Jens, Posta-Petter, Artan
Dagens konbetyg:
(Konbetygen sätts av undertecknad (Anders Jönsson), även om synpunkter och hjälp ibland tas av tränarstaben, och ska mest ses som ”en kul grej”. Alla betyg formas utefter den enskilde spelarens roll och utvecklingsnivå i laget, exempelvis så kan en spelare bli tilldelad kon/koner, efter att med sina förutsättningar genomfört en bra match och en annan mer rutinerad spelare bli utan kon även om han kanske spelmässigt varit lika bra eller till och med bättre. Flest koner, A-, B-, cup- och träningsmatcher inräknat blir Årets Kon.)
3 grönvita koner: -
2 grönvita koner: Nilo!
1 grönvit kon: Johan! Noak! Simon!
/Conan
| Simlångsdalens IF (hemma) | 10 maj, 13:00 |
| Träning | 12 maj, 18:30 |
| Torup/Rydö FF (borta) | 13 maj, 19:00 |
| Träning | 14 maj, 18:30 |
| Kornhult/Hishult FF (borta) | 17 maj, 16:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera