Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ränneslövs GIF Ränneslövs GIF/BK Walldia
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ränneslövs GIF Ränneslövs GIF/BK Walldia.
Ränneslövs GIF/BK Walldia
Följ oss för uppdateringar
I det fantastiskt fina vädret på Björkvallen på lördagseftermiddagen svarade Giffen för en av de bättre insatserna för säsongen när vi klart och rättvist knaprade in tre poäng på Lidhults GoIF.
Framförallt de första 45 minutrarna var riktigt, riktigt bra, med fina kombinationer, bra löpningar och bra press.
Vi får en smakstart i matchen när vi redan i 5 minuten tar ledningen efter att Jonte i sedvanligt manér löper förbi och ifrån sin försvarare, skär in i straffområdet och sätter bollen i mål.
Knappt 10 minuter senare utökas ledningen när Genberg säkert sätter straffen i mål som tilldömts oss efter att en lidhultspelare tagit med hand.
3-0 kommer ytterligare 10 minuter senare när Piere från högerkanten måttar ett inlägg (??) som istället för att nå en medspelares huvud mycket snyggt seglar över målvakten och in i bortre burgaveln.
När matchklockan tickat upp till minut 36 så är det kapten Olssons tur att skriva in sig i matchprotokollet, detta efter att Genberg vunnit bollen på högerkanten och bollen sedan letat sig fram till Olsson som inne i straffområdet vrider och vänder femtioelva gånger innan bollen till slut placeras bakom målvakten, 4-0.
Gästerna reducerar sedan i princip omgående när vi slappnar av lite väl mycket och släpper igenom spelare lite för lätt. Lidhult får direkt efter avsparken en utvisning efter ett andra gult kort och det gör ju uppgiften för bortalaget inte direkt lättare.
Innan domaren blåser av första halvlek har vi ytterligare ett par riktigt bra chanser att utöka vår ledning, där minst ett ska hamna i mål, men resultatet 4-1 står sig.
I andra halvlek fortsätter vårt stabila spel och vi fortsätter att skapa många och farliga målchanser men utdelningen är inte lika bra som i första. Det enda målet som faller i andra halvlek är med 3 minuter kvar när Visar får sätta femettan (5-1).
Som sagt tidigare, en av våra bättre matcher för säsongen, dessutom i en mycket viktig match där vi "täppte till" lite uppåt i tabellen.
Laget från start:
Nilo
Ragge -Karl - Pauli - Noel
Calle - Johan - Noak
(Z)artan - Olsson - Jonte
Avb: Jens, Stråhle, Visar, Piere, Robban
Eftersom både coach Uffe och jag försvann från Björkvallen i paus för andra festligheter, dock på olika håll, blir sammanfattning av matchen och konbetygen från Uffes och min sida från de första 45 minutrarna, men synpunkter har såklart även hämtats in från ass coach Wikström.
Dagens konbetyg:
(Konbetygen sätts av undertecknad (Anders Jönsson), även om synpunkter och hjälp ibland tas av tränarstaben, och ska mest ses som ”en kul grej”. Alla betyg formas utefter den enskilde spelarens roll och utvecklingsnivå i laget, exempelvis så kan en spelare bli tilldelad kon/koner, efter att med sina förutsättningar genomfört en bra match och en annan mer rutinerad spelare bli utan kon även om han kanske spelmässigt varit lika bra eller till och med bättre. Flest koner, A-, B-, cup- och träningsmatcher inräknat blir Årets Kon.)
3 grönvita koner: Noak! I strålande form just nu! Enda negativa är det tredje gula.....
2 grönvita koner: Genberg! Avstängd mot Halmia senast men nu tillbaka och visar direkt hur viktig han är.
1 grönvit kon: Noel! En lysande inledning på vänsterkanten, fick tyvärr vila en stund på bänken efter smäll på foten.
/Conan
| Träning | 12 maj, 18:30 |
| Torup/Rydö FF (borta) | 13 maj, 19:00 |
| Träning | 14 maj, 18:30 |
| Kornhult/Hishult FF (borta) | 17 maj, 16:00 |
| Träning | 19 maj, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera