Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ränneslövs GIF Ränneslövs GIF/BK Walldia
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ränneslövs GIF Ränneslövs GIF/BK Walldia.
Ränneslövs GIF/BK Walldia
Följ oss för uppdateringar
Det blev som väntat en svår nöt att knäcka när vi på fredagskvällen mötte serieledaren Kornhult/Hishult FF i Kornhult, hemmalaget gick segrande ur striden med 2-0 (2-0).
Vi hade tyvärr, precis som i mötet mot Falkagård senast, ett gäng spelare borta av olika anledningar, semestrar, jobb, skador, avstängningar, bl. a Jens, Genberg, Bengtsson, Pauli, Jonte, Simon, Piere, Mats.
Eftersom undertecknad var en av de som inte kunde närvara så blir det inget referat av matchen idag, istället kan man läsa Laholms Tidnings syn på matchen här >>.
Efter samtal med Coach Uffe efter matchen förstod jag att han trots förlusten var väldigt nöjd med hela laget, vilket vi tar med oss till matchen mot Trönninge nästa vecka!
Det är också Coach Uffe som står för konbetygen alldeles själv denna gång, som domineras av bröderna Nilsson.
Laget från start:
Nilo
David - Karl - Stråhle - Noel
Robban - Oskar - Ragge - Johan - Artan
Olsson
Avb: Noak, Adam, Alex
Dagens konbetyg:
(Konbetygen sätts av undertecknad (Anders Jönsson), även om synpunkter och hjälp ibland tas av tränarstaben, och ska mest ses som ”en kul grej”. Alla betyg formas utefter den enskilde spelarens roll och utvecklingsnivå i laget, exempelvis så kan en spelare bli tilldelad kon/koner, efter att med sina förutsättningar genomfört en bra match och en annan mer rutinerad spelare bli utan kon även om han kanske spelmässigt varit lika bra eller till och med bättre. Flest koner, A-, B-, cup- och träningsmatcher inräknat blir Årets Kon.)
3 grönvita koner: Karl
2 grönvita koner: Oskar! och Johan!
1 grönvit kon: Noel! och Adam!
/Conan
| Träning | 12 maj, 18:30 |
| Torup/Rydö FF (borta) | 13 maj, 19:00 |
| Träning | 14 maj, 18:30 |
| Kornhult/Hishult FF (borta) | 17 maj, 16:00 |
| Träning | 19 maj, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera