Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ränneslövs GIF Ränneslövs GIF/BK Walldia
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ränneslövs GIF Ränneslövs GIF/BK Walldia.
Ränneslövs GIF/BK Walldia
Följ oss för uppdateringar
Vid slaget vid Lützen 1632 (ja, jag var inte riktigt säker utan fick googla årtalet...) låg dimman nästan lika tät som vid dagens match mot HBK U17, men bara nästan, för idag gick det knappt se från ena målet till det andra.
Nåväl, spel blev det ändå. Efter återbud från magsjuk Stoffe fick det stuvas om lite i den tilltänkta startelvan:
Pelle
Simon - Jens - Oscar - Matthieu
Vedad - Johan
Dino - Lindström - Visar
Olsson
Avb: Philipson, Kjellson, Karl
Matchen inleds på allra bästa sätt när vi redan efter 2 minuter gör mål genom ett fint inlägg från vänsterkanten av Visar, som Olsson stöter in på volley.
Efter målet verkar det som att vi tror det här ska bli en "walk in the park" för HBK tar tag i spelet och är dom som för spelet.
Efter en kvart har vi sedan tre hörnor, mycket bra slagna av Lindström, på kort tid som alla blir hyfsat farliga men utan att resultera. Istället är det HBK som kvitterar i den 18 minuten genom en frispark som lyfts in en bit utanför straffområdet, vi får inte bort bollen utan returen tas om han av en blå spelare som sätter den i mål.
När 15 minuter återstår av halvleken får Visar rött kort direkt, detta efter en eftersläng på en HBK-spelare. Helt korrekt, dock borde även HBK-spelaren fått rött, nu hittade domaren knappt det gula kortet i fickan.
Andra halvlek får tyvärr såklart stor påverkan av det röda kortet när vi stundtals får jaga boll.
Men vi håller ändå spelet uppe och alla krigar på bra. I sjuttionde minuten tar HBK ledningen genom skott rakt framifrån en bit utanför straffområdet som Pelle har bra koll på men som touchar Jens och blir helt otagbar för Pelle.
När 5 minuter återstår gör HBK även 3-1 mot ett tröttkört RGIF.
Trots förlusten en helt ok match, där vi stora delar är en man kort. En bra genomkörare som Uffe uttryckte det. Bra insats av samtliga.
Direkt efter A-lagets match, var det B-lagets tur, detta mot HBK P16.
På grund av några återbud var det ett några spelare från första matchen som fick ställa upp även i B-laget, bl a fick Olsson ställa sig i mål (säkerheten själv där för övrigt).
Laget:
Olsson
Karl - Simon - Philipson - Martin
Sonny - Tim
Joel - Noak - Alexander
Kjellson
Avb: Oscar, Patrik S, Uffe
B-lagsmatchen hade inte alls samma tempo som matchen innan, men vi gör även här en helt ok match. Vi förlorar visserligen matchen med 1-0, men det gör vi på en solklar offside, i alla fall tyckte vi det på bänken, och det är väl dom på bänken som dömer? :)
Bra jobbat killar!
/Jönsson
| Träning | 28 maj, 18:30 |
| Ysby BK (hemma) | 29 maj, 19:00 |
| Träning | 2 jun, 18:30 |
| Träning | 4 jun, 18:30 |
| Östergård BK (borta) | 6 jun, 16:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera