Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Uppsala BoIS RECOVER CUP
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Uppsala BoIS RECOVER CUP.
RECOVER CUP
Följ oss för uppdateringar
Turen har kommit till laget som kommer längst söderut i vårt avlånga land, Skirö AIK, som presenterar sig på följande vis:
Mot finalstaden Uppsala, vilket blir vår avslutning på säsongen 2021-2022..
Äntligen en cup...
"Vi är ett glatt gäng smålandstjejer som spelat ihop i många år..
Vi är tjejer födda 06-08, men har i år bjudit in tjejer födda 09 men också tjejer födda 2010 att få möjligheten att spela tillsammans med oss i F16.
Det känns bra att vi på ett sådant sätt kan förbereda fler unga tjejer att ta steget upp och spela 11 manna bandy.
Några av våra 06 tjejer har även i år spelat F17 poolspel, tyvärr blev både Villa Lidköping och KS Bandy för svåra för våra F17 tjejer så det stannade vid två poolspel för oss i Skirö AIK.
Vi i F16 har spelat säsongen 21-22 i Västergötlands F16 serie, där vi mött både Villa Lidköping och IFK Vänersborg som också kommer till Uppsala i år. Vi har även fått tampats med Tranås Bois, Surte/Kareby och Höjden/Mölndal i serien. Och nu skall det bli riktigt kul att få spela mot några för oss nya lag, och dessutom träffa nya duktiga bandytjejer och skapa nya kontakter både på plan och utanför bandyplanen.
Hemma i djupaste Småland spelar och tränar vi i Hydro Arena, och har alltid tak över våra huvud oavsett väder och vind, en lyx som vi önskar att alla skulle kunna få njuta av (när inte vädret lämpar sig för bandy).
Nu bär det av mot Uppsala för att avsluta bandysäsongen med en riktigt kul bandy cup för våra F16 tjejer.."
Precis som Skirö AIK, tycker vi i Uppsala BoIS att det kommer bli kul att nya lag och nya bandyvänner! Välkomna!
"Recover cup kan genomföras med stöd från Recover"
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera