Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Pushers BK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Pushers BK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Solen gassade över Gröna Vallen, Pusherssupportrarna hade gått man-ur-hus, Robin satt i förlossningsrummet, och Joel hade bullat upp de hungriga eleganterna med en (3+!) sallad på hemmafiket Materìa när domaren till slut blåste i visselpipan för Majorna-derbyt mot Argo.
Matchen börjar med ett Pushers i förarsätet. Fagersta-sonen Krisse visar prov en mjuk uppspelningsfot med både långa och korta precisionspassningar, Pernsved hittar ytor mellan Argos backlinje och mittfält, Ale har ett par halvlägen och Joel vinner närkamper och sätter fart på bollen i sedvanlig ordning.
Efter en kvart kommer Argo så smått in i matchen och skapar några halvlägen och ett riktigt bra när deras kvicke ytter Gustav kommer igenom. Lobbskottet går dock över, till stor del tack vare Kevin som kommit ut perfekt och gjort sig stor.
Den stora kallduschen kommer dock strax efter vattenpausen när John, en av matchens bästa spelare dittills, istället för att ta ner en pass, råkar träffa en Argo-spelare (som smugit in från döda vinkeln) i huvudet. Domaren blåser och - till i stort sett samtliga planens spelares förvåning - sliter upp det röda ur fickan. Bara att tugga på...
Att Pushers är tio man syns dock inte under halvlekens sista kvart. Ale har en stenhård nick som mirakulöst rensas bort från mållinjen av en Argo-back. Undertecknad har luggen i farligt läge på en hörna. Och Tom har en frispark som smiter strax över krysset.
I början av andra halvlek händer inte direkt något att skriva hem om. Både vi och Argo har svårt att skapa några målchanser och med tanke på värmen och i kombination med att vi är tio man ligger fokus på att ligga rätt. Vilket vi lyckas bra med.
Vi fortsätter dock spela och i takt med att Argo börjar tröttna är det vi som skapar målchanser. Joel är toknära att styra in en (av många) känsliga Robban-frisparkar. Ahlberg har ett mål inne som blir (korrekt) bortdömt för lite gruff i sekvensen innan. Dessutom är det ett under att Argo inte får någon utvisad när de för åttonde gången får ett gult kort för en synisk nersparkning i halvfarligt läge.
Med två minuter kvar händer det som inte får ske. Efter en tjångboll från Argos målvakt och några studsar fram och tillbaka på vår planhalva går bollen ut till deras högerytter som slår in bollen i straffområdet där Rasta löpt sig fri. Han får en halvträff och bollen studsar in. Ridå.
Matchen slutar 0-1 efter att vi skickat långt utan att direkt skapa något de sista minuterna.
Trots att vi spelar med tio man i över 60 minuter är känslan att vi inte riktigt får igång samma spel som i premiären mot Heden. Vi spelar ibland onödigt rakt och hittar inte runt med bollen till de ytor där vi är som farligast.
Hursomhelst: nya tag! På lördag invaderar vi Vrångö! För alla supportrar som vill hinna ut till matchen avgår färjan från Saltholmen 09.25 och där välkomstkommitté väntar i Vrångö hamn.
Poängen till:
1 poäng - Ale, stångas frenetiskt med Argos försvar i första halvlek och känns hela tiden millimeter från ett matchavgörande mål. Gör matchens prestation när hans stenhårda nick rensas från mållinjen.
2 poäng - Krisse, debut som osar klass. Hårda fina tillslag i både det korta och långa spelet. Prickfri i försvarsspelet.
3 poäng - Joel, springer för två i sin trequartistaroll. Fixar 4-5 gula kort till Argo när de inte har något annat val än att ta till fulknep. Fina fötter, bra tillslag och stark som en oxe. Dessutom bullmamma av rang!
Och, sist men inte minst, stort grattis till Robin och Ida som fick en dotter ungefär samtidigt som slutsignalen gick!
| Ytterby Futsal Cup | 3 jan |
| Uppstartsmöte 2026 | 8 jan, 18:00 |
| Träning | 13 jan, 19:45 |
| Träning | 15 jan, 19:45 |
| Träning | 20 jan, 19:45 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera