Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Pushers BK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Pushers BK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Fredagkväll. Vår i luften. Vi får åka färja på väg ut till Hermansby. Och dagen till ära var det dags för tre 02:or att göra debut i den svarta dressen: Alessandro, Markus — och inte minst — Kevin Singleton. Inte konstigt att stämningen var på topp i Pushers!
Redan från minut ett är det Pushers som tar kommando. Mittfältet ritar trianglar på plan. Martin springer till sig både ett, två och tre lägen (innan han blir tvungen att ta ett tidigt pingislunga-byte). Och backlinjen tillsammans med säkre Kevin i målet motar det lilla som kommer vår väg.
I 15 minuter får Alessandro Wayne Roonyes debut för Manchester United att blekna när han med ryggen mot mål hoppar upp i straffområdet och drar en bicicleta som dimper ner bakom Hermansbys målvakt. (Ale fyllde två samma år som Rooney gjorde sitt debuthattrick mot Fenerbache.) 1-0 till Pushers!
2-0 kommer strax därefter när Pernsved — efter ett inkast från Markus och lite tiki-taka på vänsterkanten — tar ner bollen till kortlinjen och motläggsskövlar deras back (eller var det en tunnel?) och elegant trycker in bollen vid bortre stolen.
I halvlek är allt fritt och fröjd i Pusherslägret; ja, nästan lite för nöjd stämning påpekar Robin och konstaterar att det trots allt bara står 2-0. I andra halvlek mattas spelet av lite även om vi hela vägen till slutsignalen fortsätter att göra jobbet. Med lite mer skärpa på sista tredjedelen hade detta lika kunnat sluta 5-0.
Men när kvällen är över har debutanterna alla gjort en kalasmatch, vi har spelat rolig fotboll, och dessutom stängt Sejdeln. Detta kommer bli ett bra år!
Poängen till:
3 poäng: Alessandro, vilket mål! Vilken speed!
2 poäng: Danijel, majestätisk idag — vinner alla sina dueller och vårdar bollen fint.
1 poäng: Robban, fortsätter visa att fjolårssuccén inte var en tillfällighet. Bjöd även den tillresta publiken på en rabona!
| Ytterby Futsal Cup | 3 jan |
| Uppstartsmöte 2026 | 8 jan, 18:00 |
| Träning | 13 jan, 19:45 |
| Träning | 15 jan, 19:45 |
| Träning | 20 jan, 19:45 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera