Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Pushers BK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Pushers BK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
En fredagkväll kan spenderas på olika sätt. Vissa sitter hemma i och myser med sin partner, chips och en habil Irene Huss rulle på femman. Andra sitter på andra långgatan i keps och dricker svår öl. Vi var några stycken som ikväll valde ett tredje alternativ, att åka ut till Apelsinplan och spela boll mot Önnered. Varken Leif Fransson eller hans nemesis Tolla syntes till. Det var i ärlighetens namn ingen större tillströmning ikväll trots att storheter som Jonas Roman hade aviserat sin medverkan i god tid innan avspark. Johannes familj hade dock bemödat sig att komma förbi vilket gjorde att publiksiffran steg med ca 100%. Den tryggheten som detta gav Johannes avspeglades i hans spel vilket var lugnt och ansvarsfullt värdigt den far som han är. Trots ömmande ljumskar kämpade han vidare längs sin kant som i fornstora dar.
Pushers ställde upp med följande elva:
Christian (byttes av med P-G i paus på order från högre instans)- Johannes, Johan H, Petter, Arash- Victor, Mohammed, Lundberg, P-G- Lyndon, Anthon. Avb- Roman, Jompa (som dagen till ära hade packat två högerskor i sin väska och fick åka tillbaka till Linne för att hämta två vänsterskor strax innan start).
Målen: 1-0 Önnered 10 min, 1-1 P-G (ass Jompa) ca 20 min, 2-1 Önnered 27 min, 2-2 Mohammed (Johannes) 35 min. 3-2 Önnered 60 min. (Tiderna höftade)
Önnered tog ledningen efter att deras anfallare fick vandra inåt i banan och vann ett eller två motlägg och avslutade med ett skott stolpe in. En fin prestation men lite passivt från backlinjen. 1-1 görs på ett fint anfall där Jompa och P-G samarbetar och P-G sätter ett skott i högra hörnet. Önnered tar sedan ledningen på en hörna där vi tappar lite markering och Christian kanske tappar bollen lite. 2-2 på ett fint anfall som formstarke Mohammed avslutar med att dunka upp bollen i nättaket från nära håll. Önnered avgör sedan på ett frustrerande sätt. Ytterligare en fast situation där vi vid minst två tillfällen kan rensa bollen men inte lyckas med detta och de får avgöra. Vi skapar några chanser efter det men sett till chanserna är det svårt att säga att det var en orättvis seger. Segt bara med de målen som som vi släpper in. Egentligen skulle vi nog kunna avvärja alla tre om vi varit lite mer rejäla. Något att tänka på när vi är nere på träningarna. Vi behöver nog smälla på varandra lite mer där för att sedan ta med oss den attityden till matcherna.
Vi gör en ok match. Alla kan sova med gott samvete ikväll. Bäst i de svarta var P-G och Jompa. Det var den fredagskvällen. Nästa fredag är vi i Munkedal.
| Träning | 27 maj, 18:30 |
| Bergums IF (borta) | 29 maj, 19:15 |
| IK Virgo (borta) | 2 jun, 19:15 |
| Träning | 3 jun, 18:30 |
| Donsö IS (hemma) | 6 jun, 15:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera