Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Pushers BK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Pushers BK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
1-0 8 min Hindås
1-1 31 min Andreas
2-1 67 min Frank Ass Andreas
3-1 79 min Hultenius
Årets viktigaste träningsmatch mot coach moderklubb IFK Hindås.
Många borta så vi fick ihop 12 st inkl. Sebbe som gjort en b-lags match och en inomhusträning på det halvåret han har varit med i Pushers. På morgonen meddelade John att han hade halsont men kunde ställa upp på bänken nu när vi var kort om folk, han behövde bara spela 10-15 min då Hultenius var tvungen att svalka sitt temprament. Coach satte upp sig själv på bänken om det skulle bli riktig kris, som tur var blev det inte det.
Laget: Hampus - Erik W, Sebastien, Kevin, Nikki - Ole, Petter, Andreas - Mats, Frank, Hultenius
Bänken: John K, Coach
Hindås börjar bäst och skapar ett par lägen men Hampus gör ett par bra räddningar. I 8:e minuten kom Hindås igenom igen och trots att Hampus tog skottet kunde forwarden slå in returen.
Hindås fortsatte att föra matchen och hade ett par farliga frisparkar men de resulterade inte i något mål. Vi börjar få tag i matchen men blir ofta avblåsta för offside när Hindås spelar med en väldigt högt och offsideställande backlinje. Frank är nära att komma fri ett par gånger och börjar skapa ett par lägen. Hindås har ett par chanser och har bl.a ett stoplskott men vi börjar ta över spelet.
Efter en halvtimma undviker Mats offsidefällan och kommer fri från högerkanten emn målvakten gör en fin räddning, Mats nickar in bollen snett inåt till Andreas men han får inte till något avslut och bollen går till slut till inspark. När Hindås rullar igång bollen bryter Andreas en bit in på deras planhalva och ser att målvakten är långt ute och lobbar in 1-1 från 40 meter. Vi börjar skapa mer chanser Hultenius har ett par skott som går strax utanför. När det är 5 minuter kvar får vi ett inkast som Nikki kastar till Andreas i straffområdet, Hultenius löper in från kanten och Andreas släpper bollen till honom som skjuter några decimeter från krysset.
1-1 i halvlek känns ganska rättvist. Hindås började bäst men vi tog över och båda lagen kunde gjort något mer mål på sina chanser
Andra halvlek börjar som den första slutade. Vi för spelet men Hindås är inte ofarliga när de kommer upp. Vi kommer runt främst på högerkanten med Mats och Erik, även Frank löper ut men vi får inte till sista passningen. Andreas och Petter har lägen innanför straffområdet men bollen går inte in. Efter 10 minuter slarvar vi i uppspelet och Hindås får ett 2-1 läge och med nästan öppet mål skjuter de i överkanten av ribban. Anfallet efter får vi en frispark på högersiadn som Nikki tar. Nikki får till en bra träff mot bortre stolpen men målvakten räddar, ett par decimeter högre och vi hade fått 2-1. Vi får 2-1 istället i mitten av halvleken när Andreas slår en hård boll i magen på Frank men han lyckas få kontroll på bollen och löper förbi Hindåsförsvararen och skjuter ett distinkt vänsterskott alá Hysen in vid bortre stolpen. Hindås mattas mer än oss trots att de har 5 avbytare och vi har en sjukling och en ej så vältränad coach på bänken. Vi har bra kontroll på spelet och 5 minuter efter målet får Hultenius en fin boll och blir fri men målvakten räddar. Hultenius får revanch när det är ca 10 minuter kvar då han stressar Hindås högerback och tar bollen och denna gången skruvar han snyggt bollen runt målvakten i bortre burgaveln.
Matchen slutar 3-1, ett ganska rättvist resultat där båda lagen kunde gjort mer mål
| Donsö IS (hemma) | 6 jun, 15:00 |
| Spelarmöte | 9 jun, 19:15 |
| Träning | 9 jun, 20:00 |
| Guldhedens IK (borta) | 11 jun, 20:15 |
| Träning | 14 jun, 16:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera