Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Pushers BK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Pushers BK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Pushers B- Mölndal IF B 6-1 (3-1)
Laget: Kevin - Victor E, Jonas Ö, Andreas Ch, Johannes - Lidas, C-M, Gustav - Jompa, Tullborg, John K - Victor A, Petter, Eric A
Målen - 1-0 John K ass Jonas Ö minut 4
2-0 C-M ass John K min 8
3-0 Jompa ass Johannes min 30
4-1 Eric A ass Jompa min 48
5-1 Gustav ass Jompa min 50
6-1 Jompa ass Petter min 63
Inga gula eller röda
B-laget är fortfarande obesegrade och på Påvelunds konstgräs så bärgades idag tre relativt enkla poäng. Mölndal kom till spel med ett väldigt ungt lag där några av spelarna var väldigt tekniska, snabba och duktiga. Övriga var dock inte lika vassa och framförallt så var de bara 10 gubbar. När en av deras gubbar fick sin ena sko söndertrampad och tvingades byta högerskon mot en gympadoja anade vi att vi skulle ha en bra chans (I paus fick han låna en sko av Petter).
Trots de två tidiga målen så fick vi det inte riktigt att lossna i första halvlek. Efter pausen gick det enklare och när 4:an och 5:an rullade in i rask takt så gav Mölndal upp. Sist halvtimmen innebar en orgie i målchanser och att det inte blev större segersiffror får vi skylla på att fokuseringen på matchen hade avtagit betänkligt.
Värt att nämna:
Victor A gjorde sitt första mål, på en mycket stilig nick, men blev ytterst tveksamt avblåst för offside.
Lidas form blir bättre för varje match.
Tullborg var oerhört elegant som målvakt i den andra halvleken. Gjorde bl.a en enormt svettig parad på ett närskott som Mölndals flyfotade anfallare sent skall glömma.
C-M är och förblir en elak, hård och duktig innermittfältare.
Andreas Ch visade att vi har ytterligare en kille som funkar bra som mittback. Pushers börjar bli som svenska landslaget i början av 2000-talet. Det kryllar av duktiga mittbackar.
Victor E gjorde enligt mig sin bästa match hittills och kom flera gånger farande på offensiva raider i korridoren.
Johannes assist till 3-0 målet var fotbollspoesi.
// Jompa
| Donsö IS (hemma) | 6 jun, 15:00 |
| Spelarmöte | 9 jun, 19:15 |
| Träning | 9 jun, 20:00 |
| Guldhedens IK (borta) | 11 jun, 20:15 |
| Träning | 14 jun, 16:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera