Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sandareds Innebandy Pojkar 15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sandareds Innebandy Pojkar 15.
Pojkar 15
Följ oss för uppdateringar
Vårtecken i luften med första tranan som landat och två starka lag redo för kamp. Ett lag med just trana som symbol och ett med hökar, vem skulle gå segrare ur kampen i Sjuhäradsserien?
11 av våra spelare sprang in i den släckta hallen och gjorde line-up till den coola musiken och ljuseffekter. Phlip ställde sig i mål och spelarna spred ut sig på planen, samt tryckte i hop sig i avbytarbåset. Publiken jublade och var för nervösa för att äta popcorn, men den nervositeten syntes inte på planen.
Matchstart med ett bra tryck och snabba svängningar upp och ner. Tranemo lyckades peta in det första målet, men Philip lyckades rädda skott på skott och dessutom välcentrerad så att skotten träffade mitt i kroppen. Tranemo inledde med ett rasande skytte på oss och publikens oro växte. Ingen kunde undgå att Tranemo hade en riktigt stor målvakt och luckorna var få, skulle det här bli likt berättelsen om David mot Goliat? Sandared lyckades överta trycket och nu kom pepprandet från våra klubblad istället, men målen gick inte in. Periodpaus med ett måls underläge. Tränarna berättade lugnande i pausen;att; "får vi bara in första målet så kommer det lossna".
Domaren blåste i pipan och matchen var igång igen. Killarna hade tänkt ut en plan, det går inte bara att skjuta raka skott på målvakten. Luckorna måste prickas och luckor måste skapas genom att få målvakten att röra sig. Pang! 1.34 öppnade Philip målprotokollet och han hade precis blivit avlöst av Leon som vaktade det egna målet. Tre och en halv minut senare pangade Fabian in bollen efter fint och snabbt framspel. 12,17 pricksköt Ludde in den vid stolpen efter en snabb diagonalpass. 30 sekunder senare slår Melker en backhand som även den hittar in. Knappt två minuter senare snurrade samma skytt in ett mål köksvägen. Matchen som startat i tufft tempo verkade nu även ge Sandared fördel konditionsmässigt, men efter ytterligare en stund syntes även vår ork vara på samma nivå och det var åter jämnt. Våra killar tog sig an man mot man spelet (så bra att Tranemos tränare gick fram och berömde det efter matchen). Tranemo lyckades reducera med ett mål, men Ludde tryckte in ytterligare ett mål innan periodpaus.
Inför tredje perioden gavs små instruktioner och tränarna njöt när de såg killarna ta åt sig av både från träningen på hemmaplan och tipsen från båset. Vilka killar!
Leon körde vidare som målis i 3:e perioden och fortsatte göra räddning på räddning. Klockan 3.19 vrålar publiken ut bokstaven ÅÅÅÅÅÅÅ, efter att Algot satt den. 6.36 kämpar Magnus in den och symboliskt uppvisar att hårt arbete lönar sig, vilket även kompisarna bevisar gång på gång. Leon gör en ny kanonräddning och strax därefter släpper Ludde lös energin ur klubbladet och sätter en till. Tranemo lyckades mot slutet sätta hård press och gör några snabba mål, med ställning 5-9. Tränarna konstaterar att vi börjat bli för målsugna och tappat noggrannheten i speluppbyggnad, risktagning och försvar. Kompletterande kommondon gavs ut och då sa det pang på nytt. Emrik kunde höja klubban i luften efter Sandareds 10:e mål. När domaren blåste i pipan sista gången, var det en av få gånger som det behövdes. Det hade varit en schysst match där spelarna visade väldigt fin respekt för varandra, men ändå kunnat ha riktigt spännande närkamper. Summeringen var en rekordmatch med mycket skott och många löpningar, där särskilt hemarbetet imponerade på oss. Matchen slutade med vinst för oss med 5-10.
Kristan summerade stolt; spelet talade sitt tydliga språk och det gav oss segern. Killarna tittade upp och levererade bollen till rätt adress. Vi närmar oss starkt ett snabbare "klapp, klapp spel" där motståndaren inte hinner reagera och ställa sig i vägen från pass till skott. Nu är det inte många matcher kvar på säsongen och jag hoppas så många som möjligt har möjlighet att ställa upp och spela poolspelet med hela laget på söndag i Alingsås, därutöver är det seriematch på lördag.
| Träning | 5 jan, 18:15 |
| Vara IBK P 2015 Svart (borta) | 18 jan, 11:15 |
| IBF Horsby P15/16 (hemma) | 24 jan, 13:00 |
| Fristads GoIF P15 Vit (borta) | 31 jan, 15:15 |
| IBK Alingsås P2015 (hemma) | 21 feb, 11:00 |
|
|
God Jul |
| 6 nov | Bingolotter 2025 |
Bra summerat som vanligt Ola! Grabbarna var ostoppbara! :-)
RapporteraRapportera