Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Pixbo IBF Damer Allsvenskan (GAMMAL)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Pixbo IBF Damer Allsvenskan (GAMMAL).
Damer Allsvenskan (GAMMAL)
Följ oss för uppdateringar
Vi tar oss ett snack med Kajsa om hur det går för henne och laget.
Hej Kajsa delad serieledning efter 9 omgångar, trodde du att det skulle gå så bra för laget som det gör?
Under sommaren då laget inte var full trupp på träningarna så var jag lite tveksam eftersom vi inte fick träna så mycket alla tillsammans men efter träningsmatcherna och Karlstad så förstod nog alla att vi var jättebra!
Just nu ligger vi alltså på en kval plats till SSL. Om du får tänka högt tror du att ni spelare och vi tränare skulle klara av ett kval till SSL?
Matcherna hade varit bland de tuffaste alla har spelat men ja tror att vi skulle ha chans att avancera absolut!
Senast blev det en vinst mot Fröjered. Berätta lite kort om matchen!
Första 10 är vi superbra, Fröjered rör knappt bollen men sen kommer vi i en dipp och tappar onödiga mål, sedan rycker vi upp oss i andra och spelar ganska kontrollerat även de inte ser ut så på pappret då Fröjered leder inför sista. I början av tredje visar vi våra goa lagmoral och gör 3 snabba mål som bäddar för segern! Kul att Alice gör sitt första i allsvenskan!!!!
Du spelar ju vänster mitt och har fått allt mer förtroende i PP. Hur tycker du att din form är?
Helt okej, den går upp och ned men har känts stabilt de senaste matcherna. PP känns också bra då vi har gjort mycket mål.
Nu på lördag är det borta match mot Lockerud. Hur går tankarna inför denna matchen?
Vi mötte Lockerud på försäsongen och vann, tror dock bara de har blivit bättre och bättre sen dess. Det är en jämn serie där alla kan slå alla, så de blir tufft och det är så de ska vara.
Nu har Lisa kommit in i truppen och vi har 3 spelare som har SSL rutin hjälper detta er spelare att utvecklas mer eller är det något ni inte tänker på?
Ja de hjälper absolut! Både Linnie, Helin och Lisa delar med sig av all erfarenhet de har. Det är utvecklande och bidrar till att man tänker till ännu mer i sitt spel.
Tillsut vad blir resultatet på lördag och vem blir poäng bäst i laget?
Vi vinner med 8-3 och Sanna har varit stekhet så hon gör flest poäng!
///// Coach Thomas
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera