Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Pixbo IBF Damer Allsvenskan (GAMMAL)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Pixbo IBF Damer Allsvenskan (GAMMAL).
Damer Allsvenskan (GAMMAL)
Följ oss för uppdateringar
Damerna förlorade senast hemma mot Hovshaga och har nu ett derby på lördag när man borta möter IBK Göteborg. Första mötet lagen emellan slutade med oavgjort och Göteborg ligger just nu på 3:dje plats, precis ovanför vårt Pixbo. Inför lördagens drabbning har vi stämt av läget med lagets nr 24, Nellie Axelsson.
Hej Nellie! Det blev en uddamålsförlust senast mot Hovshaga trots att ni gjorde en bra första period. Hur kommer det sig att Hovshaga gick vinnande ur striden?
Svårt att säga riktigt exakt varför vi förlorar matchen. Jag tycker vi är det bättre laget på plan. Men vi blir för bekväma inför andra perioden, sjunker ner i deras tempo och böjar spela svårt. Hovsaga gör det som de är bästa på, vilket är kontringar och tillskillnad från oss så sätter dom sina chanser.
Nu på lördag är det återigen dags för derby när ni möter Göteborg igen, vad vet du om motståndarna?
Har inte så bra koll på Göteborg. Men vet att dom har några riktigt skickliga och rutinerade spelare.
Hur tror du matchen kommer gestalta sig på lördag och vad blir avgörande faktorn?
Jag tror de blir en otroligt jämn match där båda lagen kommer att göra allt för att hämta hem 3 poäng. I slutändan hänger allt på vilket lag som har den största viljan.
Hur slutar matchen och vem kommer vara bäst i vårt Pixbo?
Efter en mycket tuff match vinner vi med 4-5. Alltid svårt att säga vem som kommer att vara bäst, då vi har så många bra spelare. Men tror Frida Dahlström kommer att sätta några bollar i krysset och Vickan lägger på en växel i slutet och avgör matchen!
Tack Nellie och Lycka till på lördag!
Matchen spelas 14:30 i Torpahallen
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera