Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Pixbo IBF Damer Allsvenskan (GAMMAL)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Pixbo IBF Damer Allsvenskan (GAMMAL).
Damer Allsvenskan (GAMMAL)
Följ oss för uppdateringar
Så här på fredagseftermiddagen/ kvällen passar på att ställa några frågor till Pernilla Andreasson, ansvarig tränare för Pixbo div1
Dags för seriepremiär mot Warberg imorgon - hur går tankarna kvällen innan ?
Jag är redan laddad och fokuserad för matchstart, men framförallt är det väldigt kul att allt drar igång!
Vilken tror du den största utmaningen är ?
Warberg har alltid spelat en väldigt rolig och fartfylld innebandy med disciplinerade spelare. Så vi måste vara noggranna i detaljerna, spela fysiskt och vara med ifrån start!
Hur är stämningen i truppen ?
Stämningen är fantastisk! Det har märkts på träningarna i veckan att premiären närmar sig. Det har varit lite tuffare närkampsspel, mer fart på bollen, många som vågar bryta mönster och en ordentlig fart på spelvändningarna!
Vilken känsla vill du att ni alla ska känna när slutsignalen går i morgon och matchen är slut ?
Framförallt glädje, men även att alla ska vara nöjda med sin egna och lagets insats!
Något annat du vill förmedla ?
Kom och stötta oss imorgon i Varberg! Det blir en rolig match att följa ifrån läktarplats! 15.00 Wictory center
Så här säger Warberg inför matchen
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera