Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Polcirkeln/Svanstein FF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Polcirkeln/Svanstein FF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det var gästande HFF som drog det längsta strået i dagens tuffa drabbning på Svansteins IP.
Matchen slutade 2-3(1-2).
Det var annars PSFF som började bäst och tog också rättvist ledningen på lagets tredje öppna målchans. Målskytt var Jacob Rautila.
Men ledningen blev inte långvarig när Joel Waara ville annat och dundrade in en frispark från 25m.
Efter målet tog HFF över mer av spelet och laget kunde också ta ledningen med 2-1 genom Ahmed Mohamad Haji som pricksköt in bollen i bortre gaveln. 1-2 i paus.
I andra började gästerna bäst och ökade på till 3-1 ledning av sammme Hadji, efter fint förarbete av Anton Eriksson.
Men hemmalaget spelade upp sig och skapade några bra lägen och reduceringen till 2-3 kom efter en fint slagen hörna av Jacob Rautila som Albin Larsson forcerade i mål. Men närmare kom inte hemmalaget.
Det var en tuff drabbning med många heta känslor, precis som det ska vara i ett derby. Men domaren, rutinerade Keijo Hyvärinen visade att han är en duktig matchledare.
I hemmalaget går bästa betyget till mitttfältets Jesper Rautila som slet hårt. Försvarsbäst Anreas Huhta på högerbacken. David Vähäkangas gjorde ett mycket piggt inhopp och visade med sin attityd att han vill ta en tröja från start.
Nu till veckan spelar PSFF midsommarderby mot OPFF på torsdag kl.20 och på söndag väntar hemmamatch mot Gammelstads IF kl.14. //RW
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera