Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Polcirkeln/Svanstein FF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Polcirkeln/Svanstein FF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
I ett soldränkt Unbyn vinner PSFF förkvalet till Lilla COOP cup komfortabelt.
PSFF inleder matchen med ett stort bollinnehav och skapar många halvchanser efter fina inlägg och skott utifrån. Men matchens första stora målchans har Unbyn efter en kontring där man kommer förbi på kanten och skapar ett friläge. Skottet räddar den vikarierande målvakten Magnus (Manko) Westerberg med en fin benparad. PSFF har svårt att skapa det riktigt heta målchanserna oftast är det den sista touchen som blir lite dålig eller så offrar Unbyn försvaret sig riktigt bra på det lägen som uppstår. Bästa målchansen för PSFF är ett skott utifrån som målvakten styr via ribban över målet.
Andra halvlek inleds på samma sätt som första halvleken med ett stort bollinnehav från PSFF. Matchens första mål är efter en fint slagen hörna som når Saw Kuly Lo som distinkt nickar in i mål. Unbyn utjämnar i minut 60 efter en solklar straff - Manko går åt rätt håll men bollen smiter förbi in i mål. PSFF fortsätter att komma runt på kanterna och skapar många hörnor och inlägg och det resulterar i ett till hörnmål där Albin Larsson mycket fint nickar in en hörna och strax därefter nickar Saw Kuly in ett inlägg. Sista målet i matchen kommer efter en tilltrasslad situation i straffområdet där Jacob Rautila tillslut är sist på bollen.
Det var som helhet en bra genomförd match av PSFF. Passningsspelet och energin i spelet är någonting att ta med sig till söndagens drabbning i Kalix.
Matchens toppar i PSFF var Saw Kuly Lo, Jens Nilsson och William Pääjärvi.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera