Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Polcirkeln/Svanstein FF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Polcirkeln/Svanstein FF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
PSFF- IFK Kalix 2 0-6 (0-1).
Denna fina junikväll då sommaren återkom blev inte en kväll som man vill minnas. Hemmalaget föll ihop som ett korthus i andra halvlek.
Gästerna tog kommandot direkt i matchinledningen och fick också ett tidigt ledningsmål (9 min). IFK Kalix fortsatte att skapa chanser och hemmalagets mv. Mattias U höll laget kvar i matchen i den första halvleken. 0-1 i paus.
I inledningen av den andra halvleken ökade IFK på till 2-0 och sedantrillade målen in med jämna mellanrum.
PSFF hade ett par sporadiska chanser till reducering, men skärpan fanns inte där ikväll.
Det var som tränaren Magnus R tidigare sagt: - vår svåraste mptståndare är vi själva.
Laget har efter den fina serieinledningen överskattat sin förmåga och spelar ett spel som man ej behärskar. Man försöker i alla lägen spela sig ur situationerna eller dribblar i svåra lägen med bolltapp som följd, vilket straffar sig mot bättre lag som Parka och IFK Kalix.
Denna kväll går vi inte in på någon spelarkritik. Alla spelare och ledare i PSFF vill nog ha denna match ospelad.
Synd också om hemmapubliken som sökt sig till IP denna fina sommarkväll. Men vi ligger trots allt på kvalplats inför höstomgången. Nu är det bara att slicka såren ett par veckor innan man drar igång träningen inför hösten.//RW
| Jokkmokk SK (hemma) | 16 maj, 14:00 |
| Sundoms IF (borta) | 23 maj, 13:00 |
| Gällivare SK (hemma) | 30 maj, 14:00 |
| Sävast AIF (borta) | 6 jun, 13:00 |
| Gammelstads IF (hemma) | 13 jun, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera