Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Polcirkeln/Svanstein FF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Polcirkeln/Svanstein FF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
PSFF- Pajala/OAFF2 2-1 (1-1). Målen: Manko o Elof.
Matchen spelades på en svårspelad gräsplan och underlaget gjorde att det blev mera kamp än skönspel.
Spelarna fick jobba hårt för att få koll på bollen.
Bortalaget spelade sk. Wibledonfotboll där mv. Felix P oftast startade anfallen med en långboll, men hemmaförsvaret hade oftast koll på dessa.
PSFF tog ledningen i den 30e minuten genom Manko, som stötte in en retur efter skott av Henke L. Men bortalaget kom tillbaka och kvitterade innan paus genom mål av Hector Garcia.
I inledningen av den andra halvleken var det mest Pajala. PSFF slog mest ifrån sig utan adress i passningarna.
Men hemmalaget kom tillbaka och fick också utdelning på en hörna som Elof nickade in.
Efter detta så hade PSFF ett par chanser att punktera matchen, men skärpan saknades. Istället så blev det oerhört spännande i slutminuterna då Pajala flyttade upp laget. Mv. Uusi fick göra ett par kvalificerade räddningar och bollen dansade på mållinjen i slutsekunderna. Men det blev 3 viktiga poäng för PSFF.
Mv Uusi gjorde som sagt ett par svettiga räddningar. Bra spel av backlinjen med plus till Petter M-L och Henke L.
Henke bra även i offensiven. Mittfältsbäst denna dag Emil R, som när han släpper bollen i tid gör fina framspelningar.
En bra arbetsinsats av Jesper R som verkligen tar för sig i år.Framåt hotade Manko, framförallt i luften. Även Elof till sin fördel den sista halvtimmen.
| Jokkmokk SK (hemma) | 16 maj, 14:00 |
| Sundoms IF (borta) | 23 maj, 13:00 |
| Gällivare SK (hemma) | 30 maj, 14:00 |
| Sävast AIF (borta) | 6 jun, 13:00 |
| Gammelstads IF (hemma) | 13 jun, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera