Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Polcirkeln/Svanstein FF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Polcirkeln/Svanstein FF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Lördagens Polcirkel cup i futsal bjöd på underhållning och dramatik.
I grupp A slutade samtliga tre lag på 3 poäng efter att lagen vann varsin match. HFF gruppetta med bättre målskillnad än tvån IFK Kalix och trean ÖSK.
I grupp B vann Kontio sina två matcher, utan att släppa in något mål. Tvåa igruppen PSFF som vann med 4-1 mot Överkalix och förlorade med 0-1 mot Kontio. Trea i gruppen ÖIF.
I den första kvartsfinalen vann IFK Kalix med 5-3 över Överkalix. I den andra kvarten möttes PSFF och ÖSK. En match som PSFF dominerade stort i början och gick ifrån till 3-0. Men slutet blev ändå dramatiskt då ÖSK gjorde två snabba mål till 3-2. Men närmare än så kom ej ÖSK.
I matchen plats 5-6 vann ÖIF över ÖSK med 3-1. Kul att se enseriös satsning av anrika Överkalix IF.
I den första semifinalen gjorde Kontio processen kort med IFK Kalix. 1-0 i den första minuten blev till 4-0 innan matchen var över.
Den andra semin mellan HFF och PSFF blev betydligt tuffare. HFF tog ledningen med 1-0 i den första halvleken.
PSFF:s veteran Johan Taavo kvitterade välförtjänt i början av andra halvlek. Matchen såg ut att gå till straffar , då HFF:s Anton Snell dundrade in segermålet 2-1 50 sek. före full tid.
I match om tredje pris mötte IFK kalix och PSFF. Kalix började bäst och hade ledningen med 3-2, tills John Andersson-Fors med ett viljemål kvitterade med 5 sek. kvar av matchen. Strafftävlingen vanns av PSFF genom mål av Jens Lindberg, Emil Rautila och Mattias Ström.
I finalen besegrade HFF helt rättvist ett tröttkört Kolarin Kontio med 2-1, efter att ha vänt från underläge 0-1.
Bäst för dagen i PSFF; positive överraskningen Mattias Uusitalo i målet som visade prov på många fina räddningar och bra spelförståelse. Av utespelarna måste nämnas veteranerna Fredrik Rantapää och Johan Taavo som spelar klokt. Av forvardsen var Emil Rautila genomgående bäst, men även Jens Lindberg visade med några snygga mål att takterna sitter i.
| Sundoms IF (borta) | 24 maj, 16:00 |
| Gällivare SK (hemma) | 30 maj, 14:00 |
| Sävast AIF (borta) | 6 jun, 13:00 |
| Gammelstads IF (hemma) | 14 jun, 14:00 |
| Blåsmarks SK (borta) | 21 jun, 13:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera