Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Polcirkeln/Svanstein FF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Polcirkeln/Svanstein FF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Vitå BK-PSFF 2-2 (0-2). Målen 0-1 Magnus Westerberg (6), 0-2 John A-F (14).
Trots en kalasstart i matchen för PSFF, så slarvade man bort 2 poäng i matchen mot Vitå BK.
PSFF tog ledningen med 1-0 efter ett nickmål av Manko på hörna. Man utökade också ledningen till 2-0 efter ett fint avslut av John A-F. Allt pekade på en säker seger då laget även hade ett flertal chanser att utöka ledningen i 1.a halvlek. Johan T hade bl.a en nick i ribban och man hade även ytterligare 2 bollar i motståndarmålet som dömdes bort för offside.
I början av 2.a halvlek hade man även ettfriläge i början, 3-0 där och matchen hade varit avgjord. Istället reducerar Vitå till 1-2 på en hörna och tar därefter mer och mer hand om matchen och kvitteringen låter inte vänta på sig, 2-2.
Sista kvarten tar dock PSFF åter kommandot i matchen och har ett flertal chanser att avgöra, men oskärpa i avsluten gör att resultatet står sig matchen ut.
I PSFF gjorde mv. Mattias Mörtberg en bra insats. Försvarsbäst Fredde, medan Toni A ar mittfälsbäst, ständigt i rörelse och oftast spelbar. Framåt började John mycket bra för att krokna lite i andra halvlek.
Tur att matchen inte gällde mer för då hade man som PSFF:are varit riktigt besviken.
| Sävast AIF (borta) | 6 jun, 13:00 |
| Gammelstads IF (hemma) | 14 jun, 14:00 |
| Blåsmarks SK (borta) | 21 jun, 13:00 |
| Svartbjörnsbyn IF (hemma) | 27 jun, 14:00 |
| Ohtana/Pajala FF (borta) | 2 jul, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera