Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Polcirkeln/Svanstein FF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Polcirkeln/Svanstein FF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
PSFF har klart med tränare inför 2010. De som ska leda laget är bröderna Per- Håkan (Perra) och Johan Taavo.
Perra håller i träningarna i Luleå, medan Johan tar hand om grabbarna på hemmaplan. Johan kommer även att spela själv, medan Perra tar hand om coachningen under matcherna.
Att PSFF lyckats knyta till sig Perra betyder mycket då föreningen har ett samarbete med Luleå SK, där Perra varit verksam de senaste åren. PSFF har möjlighet att låna in spelare från LSK och då är det ju en stor fördel om man känner spelarna sedan tidigare.
Samarbetet med LSK gör att konkurrensen om platserna i startelvan ökar, vilket borde öka träningsintresset.
Målsättningen är att bli ett stabilt div.4 lag (läs topp5 i serien).
| Sävast AIF (borta) | 6 jun, 13:00 |
| Gammelstads IF (hemma) | 14 jun, 14:00 |
| Blåsmarks SK (borta) | 21 jun, 13:00 |
| Svartbjörnsbyn IF (hemma) | 27 jun, 14:00 |
| Ohtana/Pajala FF (borta) | 2 jul, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera