Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stockholmspolisens IF HF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stockholmspolisens IF HF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Ja vi slutförde serien och vi gjorde det utifrån våra förutsättningar. Vi tittar nu i backspegeln en sista gång och konstaterar att vi trots allt gjorde det riktigt bra. När jag klev in i det här fanns det på pappret fyra stycken A-lagspelare. Dessa hade knappt haft någon försäsong eller något vidare bra samarbete med B-laget. Så den första och största uppgiften var givetvis att få detta att fungera trots att serien redan var igång. Nu sitter jag här ca fem månader senare och är riktigt stolt över vad de tappra tjejerna har åstadkommit både på och utanför planerna. Något som också visade sig på resultatavlorna. Pannkaka säger vissa, starkt säger andra. Vi gjorde ett medvetet val tillsammans att göra den här resan och vi kliver stärkta ur den. Mycket är tack vare en helt fantastisk organisation och en styrelse som har låtit oss arbeta och bygga i lugn och ro samtidigt som de har visat sitt stöd. Det tillsammans med spelare som visat lojalitet och enorm vilja är anledningen till att vi fixade det.
Nu tar vi lite ledigt för att sen kliva på igen och komma väl förbredda till kommande seriespel. Vi har rest oss förr, men den här gången reser vi oss starkare än någonsin och vi gör det TILLSAMMANS!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera