Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om PBK Käglan
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från PBK Käglan.
PBK Käglan Järfälla
Följ oss för uppdateringar
Länge sedan vi startade ligan så trögt som i år. Kan det bero på åldern månntro ? Inledningen med 2 raka förluster lovar inte gott. Borde kunna bli bättre med mer träning och matchvana hoppas vi. Åter igen bara tre man över 700. Hemmaplan ska vara en fördel. I dagens match mot Vallentuna hade vi bättre slagning än dom. Trots detta torsk med 8-12. Surt sa räven. Dom som utmärkte sig mest denna dag var Lasse med 806. Jalle med 802 och
Janne med 783. Bra spel på den kanten. Janne och Åke i par vann alla sina matcher i matchen. Plus där. När vi får en kägla kvar på bra ingångar medan motståndaren dundrar på mitt i och får många 'fulstrikar' är lite knäckande.
Fru Fortuna lyste med sin frånvaro denna dag för våran del. Dessutom fick come-backande L-G hoppa av pga av skada. Ser fram emot att efter nästa match i ligan äta en god köttbit till middag istället för fisk(torsk). Nästa match i Vallentuna mot Norrtälje 7 okt. kl.14.00. Krönikör denna dag med blandade känslor Webmaster.
| 85 Års Dag Uffe Lindström | 2 aug, 18:00 |
| Frivillig träning | 5 aug, 10:00 |
| start inför hösten"Prologen"/sponsor Bowling Bull | 12 aug, 10:00 |
| Lag spel ,OMG 1 | 19 aug, 10:00 |
| På minnelse .glöm inte inbetala medlemsavgiften PG 758032-7 1200:- | 19 aug, 18:00 |
Bra skrivet Janne, du är en klippa. Ha de bra.
RapporteraRapportera