Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om PBK Hörby
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från PBK Hörby.
PBK Hörby
Följ oss för uppdateringar
Imorgon onsdag åker PBK Hörby 2 till Kristianstad för match mot PBK Kristianstad 2 och matchen börjar 09.30. Kommer säkert bli en svår match men i bowling vet man aldrig riktigt vad som händer.
Tänk vad trevligt om någon kunde ta ett foto före/under/efter matchen.
På senaste styrelsemötet togs beslut om att klubben betalar körersättning (statliga nivån 18.50) för tre bilar i fortsättningen.
Nu har hallen fått klart med att laguppställningar plockas ner från BITS och upp på skärmarna vid banorna inför matcherna. När matchen är färdigspelad skickas spelresultaten direkt till BITS igen och serietabellen räknas om. Allt bygger på att både hemmalag och bortalag har matat in sina laguppställningar i BITS före matchstart.
| PBK lag Åhus BF P1 (hemma) | 7 jan, 09:00 |
| PBK lag Markaryds PBK 1 (hemma) | 7 jan, 10:40 |
| PBK lag PBK Tollarp 3 (borta) | 7 jan, 11:00 |
| PBK lag PBK Tollarp 1 (hemma) | 14 jan, 09:00 |
| PBK lag Markaryds PBK 2 (hemma) | 14 jan, 10:40 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera