Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Parkalompolo IK A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Parkalompolo IK A-lag .
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Äntligen seriepremiär! Likt 2014, senaste säsongen vi spelade i div 4, möter vi Pålänge GIF i premiären.
Motståndet
Kalixlaget Pålänge slutade på en sjunde plats i div 4 norra förra året. De är likt oss ett spelande lag. Antagligen har de likt oss varit långt ner i näringskedjan vad gäller träningstider då det funnits lag i högre divisioner i Kalix. När väl gräsplanen i Pålänge blivit spelduglig har de en ypperligt fin fotbollsplan att använda. Håll ett öga på nr 10, Alf Jonathan Vikström, som gjorde 13 mål i division 4 förra året.
Starka Parka
Vi vann division 5 efter en avslutning värdig en hollywood film. Till den här säsongen har vi fått förstärkningar i Anders Mannela, Magnus Krekula och Idar Tjömöe. Tyvärr har vi haft många skador under vintern och våren men till en seriepremiär är det aldrig svårt att samla ihop mannarna. Målsättningen är att hålla sig kvar i division fyra. Pålänge är väl ett av lagen vi skall försöka sno poäng av så räkna med ett heltaggat Starka Parka!
Uttagna spelare till matchen mot Pålänge GIF:
Viktor Stålnacke, Patrik Andersson-Junkka, Johan Bergström, Robert Unga, Aslak Allas, Simon Rönnqvist, Adam Vikström, Lars Ökvist, Marcus Lindmark, Tobias Larsen Keidong, Magnus Krekula, Jesper Rovik, Marcus Jönsson Åberg, Ol-Johan Nutti, Anders Mannela, André Nilsson, Jonny Videhall, Petter Kero.
Domare
Joel Bäckström, Hans Stridsman, Fredrik Johansson
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera