Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Parkalompolo IK A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Parkalompolo IK A-lag .
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Parka har gjort en Dunder-värvning! Det är nu klart med Don Susat-Lönnelid, eller "Dunder-Don" som han kallas av vissa. Trots sin relativt unga ålder (23 år) har han hunnit med att spela åtta säsonger med Kiruna FF. Don kommer att tillföra ytterligare en dimension till Parka, både på träningar och matcher. Han är en sevärd spelare som vi hoppas ska få en nytändning i Parka-dressen.
Läs mer om Don nedan:
Intervju med Don
Finns också en läsvärd tidningsartikel:
Artikel från Kuriren, 2006 (plus medlemskap krävs)
Vi hälsar Don välkommen till föreningen och önskar honom lycka till med säsongen!
Namn: Don Lönnelid
Ålder: 23
Hemby: Långheden (en by utanför Tärendö)
Yrke: Utkörare av gods
Position: Forward
Tidigare klubbar: Korpilombolo GIF, Pajala IF, Ohtana/Aapua FF, Kiruna FF
Favoritklubb: Wigan
Min karriär:
Jag började spela fotboll som 11 åring. Det fanns inget annat att göra i byn så farsan gav mig en boll och på den vägen är det. Jag har nött x antal timmar mot garageväggen vi har hemma i byn… Spelade pojkfotboll med Korpis och Pajala innan jag som 14-åring gick till division-3 laget Ohtana, där Örjan Pääjärvi skolade mig bra. Fick gott om speltid och gjorde några baljor under de två år jag lirade där. Under min tid i Ohtana var jag även med i ett så kallat pojk-länslag och jag har dessutom varit med på ett träningsläger med pojkar-17 landslaget där vi var 32 stycken från olika delar av landet. Närmare landslaget lär man inte komma!
Efter tiden i byn och grundskolan flyttade jag till Kiruna för att gå gymnasium och där blev det automatiskt spel för Kiruna FF som då var i ettan. Efter åtta år med Kiruna FF kändes det som att jag ville testa mycket annat, i alla fall tillfälligt, så nu är jag här.
Om mig själv som spelare:
Jag skulle beskriva mig själv som teknisk, med ett bra skott och att jag kan avgöra matcher, hehe.
När jag inte spelar fotboll:
När jag inte spelar med PIK umgås jag med vänner och med min flickvän.
Nämn två spelare som du tror blir avgörande för Parka i år:
Jag tror att Löken och Marcus Stenman blir avgörande i år. Är dom i bra form håller dom hög klass och ger styrka både framåt och bakåt i spelet.
Parkas lag med tre ord:
"Kan bli succé"
Vad har överraskat dig mest med PIK hittills?:
Det som har överraskat mig så här långt är att truppen är starkare än jag trodde och att tempot på träningarna oftast är väldigt bra.
Konstgräs eller naturgräs? Naturgräs
Mål eller assist? Mål
Mygg eller minusgrader? Minusgrader
Jordgubbar eller hjortron? Jordgubbar
Bastu eller badtunna? Badtunna
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera